Mimořádné výdaje a výživné

Běžné výživné má v zásadě pokrýt i mimořádné výdaje dítěte. Rodiče však často požadují po svých bývalých partnerech kromě výživného na děti také úhradu mimořádných výdajů. Jaké výdaje soudy považují za mimořádné, které nikoliv a jak se jich domoci.

Mimořádné výdaje jsou častým předmětem sporů mezi rodiči při placení výživného. Je zjevné, že dítě ke svému životu potřebuje více než jídlo, bydlení a oděv. Jistě má potřeby sportovní, vzdělávací nebo sociální. Mnohdy pečující rodič požaduje po povinném rodiči uhradit výdaj, který je sice nepravidelný, ale rozhodně není mimořádný, anebo naopak i když se jedná o mimořádný výdaj, povinný rodič nechce přispívat. Náš článek pojednává o tom, co to mimořádné výdaje jsou, jak k nim soudy přistupují a jak postupovat při jejich vyřizování.

Obsah

Výživné a mimořádné výdaje

Obecně platí, že běžné výživné má pokrývat také mimořádné výdaje. Avšak pokud je běžné výživné stanoveno třeba na 3000 Kč měsíčně, tak to činí 100 Kč na den. To je maximálně na jídlo, ale určitě už ne na oděv a už vůbec ne na lyže, kolo nebo počítač.

Apelujeme proto na rodiče, aby se řídili zájmem svých dětí, a kromě deklarované lásky jim poskytli také slušné materiální zabezpečení. Výživné jsou peníze pro dítě, alimenty ve výši pár tisíc korun sotva pokryjí běžné potřeby dítěte. Je naivní si myslet, že takové výživné stačí a matka (nebo osoba, která má dítě svěřeno do péče) z těchto peněz může vést nákladný a zhýralý život.

Naštěstí je zcela běžné, že se rodič, který hradí výživné, dohodne s druhým rodičem, že bude hradit také např. polovinu výdajů, které sice nejsou klasifikovány jako mimořádné, ale běžné výživné na ně stačit nemůže.

Pokud právě řešíte otázku mimořádných výdajů, obraťte se na nás prostřednictvím kontaktního formuláře.

Co jsou mimořádné výdaje

Obecně platí, že mimořádné výdaje musí být skutečně mimořádné. Musí se jednat o tak mimořádnou záležitost, že „soud ani nikoho jiného nenapadla“ při stanovování výše běžného výživného. Nejde tedy o jednorázovou akci typu školní výlet, který se odehrává každoročně na konci školního roku. Náklady na takový školní výlet jsou obsažené již v běžném výživném. Vždy však bude záležet na konkrétních okolnostech. Často se jako příklad mimořádných výdajů uvádí např. náklady spojené s operací dítěte.

Příklady mimořádných výdajů, na které se ptáte

Nejsou mimořádné výdaje:

Zpravidla se hradí jednou nebo dvakrát ročně, jejich cena se pohybuje v řádu stovek až nižších tisíců korun, soudy je většinou neposuzují jako mimořádné výdaje. Stále však platí, že je možné se na jejich společné úhradě dohodnout. Je to v zájmu dítěte.

  • Kroužky
  • Školní pomůcky
  • Obuv a oděv
  • Kolo, lyže, sport
  • Volnočasové aktivity
  • Školní výlety

I když se nemusí jednat o výdaje, které jsou posuzovány jako mimořádné, je otázkou, jestli Vaše dítě nemá jet na lyžařský výcvik nebo nemít zimní boty nebo jízdní kolo. Na druhou stranu je na zamyšlení, jestli potřebuje kolo značkové, anebo mu postačí kolo z běžných obchodních řetězců.

Za mimořádné výdaje se zpravidla považuje:

  • Rovnátka
  • Brýle
  • Ozdravný pobyt
  • Řidičský průkaz

Pokud potřebujete právní pomoc zkušeného advokáta ohledně výživného a mimořádných výdajů, obraťte se na nás prostřednictvím kontaktního formuláře.

Má povinný rodič povinnost platit mimořádné výdaje?

Odpověď není úplně jednoznačná. Dá se říct, že ano, pokud se takto dohodli rodiče. Má to však určitá pravidla a své limity.

Mimořádnost

Jako první pravidlo je třeba uvést, že se musí jednat o mimořádné výdaje jak je popsáno výše. Často se jedná o výdaje tak mimořádné, že nebyli při rozhodování soudu o výživném vůbec brány v potaz. Nejde tedy o nějaké nahodilé jednorázové výdaje, ale skutečně o něco mimořádného.

Např. Pavel má společné dítě s Karolínou. Bohužel, jejich vztah nedopadl a nyní má Karolína ve výlučné péči jejich společné dítě, na které je Pavel povinen hradit výživné 5 500 Kč.  Při zubařské prohlídce dítěte byla doporučena návštěva ortodoncie, kde lékař doporučil ze zdravotních důvodů rovnátka jejichž cena je 50 000 Kč.
Vzhledem k tomu, že se Pavel zavázal přispívat také na mimořádné výdaje polovinu, může Karolína požadovat, aby Pavel přispěl na tato rovnátka polovinu.

Poctivost

Dalším pravidlem, týkajícím se hrazení mimořádných výdajů je zcela určitě povinnost jednat poctivě. Pokud rodič, který má ve své péči dítě, zjistí, že „je na obzoru“ mimořádný výdaj (mimořádný tak, jak byl popsán výše), měl by druhého povinného rodiče bez zbytečného odkladu na tuto „hrozbu“ upozornit. Povinnost jednat poctivě ale platí také obráceně. Pokud se vyskytne skutečně mimořádný výdaj, pak by se měl povinný rodič zapojit do úhrady takového výdaje. Je také vhodné, aby rodiče na řešení takové to situace spolupracovali (například hledali společně řešení nenadálé situace).

Navíc je nutné si uvědomit další fakt, kterým je, že daný slib zavazuje. Tedy pokud se povinný rodič zaváže, že bude platit navíc ke „svému povinnému“ výživnému také další náklady spojené s výživou a péčí o dítě, které by se daly označit za mimořádné, neočekávané, nebo nepravidelné či nahodilé, nemůže se zprostit tohoto slibu, tak lehce.

Zároveň je třeba upozornit, že rodič, který na základě tohoto slibu požaduje uhrazení těchto výdajů, nesmí zjevně zneužívat tento slib. Dá se říct, že se tady uplatní v plné míře lidové pořekadlo „všeho s mírou.“

Karolína hned poté, co jí lékař doporučil návštěvu ortodoncie, zavolala Pavlovi a řekla mu, jak se věci mají, takže se Pavel mohl připravit na pro něj také do té doby nečekaný výdaj.

Zapojení druhého rodiče

Pokud se objeví mimořádné výdaje je nutné s rodičem, po kterém se požaduje úhrada, toto probrat, domluvit se, zda se skutečně jedná o nezbytný náklad, který je třeba uhradit a pokud ano, zapojit ho do celého procesu. Ideální pak je, pokud tento rodič bude mít možnost například s dítětem v jehož prospěch se požaduje tato úhrada a druhým rodičem přímo jít a podílet se na výběru například nového sportovního vybavení.

Při telefonátu Pavlovi mu Karolína rovnou sdělila, kdy je jejich dítě objednáno k ortodontistovi a jestli by nechtěl doprovodit spolu s ní jejich dítě na tuto kontrolu. Při společné návštěvě na ortodoncii měl Pavel možnost a prostor se zeptat například dítěte jakou barvu rovnátek by chtělo, mimo to se samozřejmě mohl zeptat ortodontisty na všechny věci, které ho v souvislosti s rovnátky napadly a pak se poradit s Karolínou, jestli vůbec budou rovnátka pro své dítě pořizovat.

Přiměřenost

Samozřejmě někdy se stává, že mimořádné výdaje jsou poměrně vysoké a je proto třeba uvědomit si, že ne každý má dostatek finančních prostředků na to, aby tyto výdaje v požadované výši mohl uhradit. Proto by měl rodič, který požaduje úhradu mimořádných výdajů zohlednit také finanční situaci druhého rodiče.

Bohužel i přes veškerou snahu Pavel nemá dostatek finančních prostředků, aby uhradil celou požadovanou částku 25 000 Kč, a proto se domluvil s Karolínou, že uhradí pouze tolik, kolik může, tedy 18 000 Kč a rodiče Karolíny jsou ochotni přispět na rovnátka pro své vnouče 7 000 Kč.
V tomto příběhu, oba rodiče vydělávali zhruba stejnou částku, a navíc byli domluveni, že mimořádné výdaje si budou dělit rovným dílem. Nicméně pokud by například Pavel vydělával pěti násobek toho, co Karolína, tak tyto výdaje se nemusí dělit rovným dílem a Pavel může uhradit celou částku.

Jak postupovat u mimořádných výdajů a výživného

Dohodněte se. Jedná se o vaše dítě. Nikdo jiný nemá mít větší zájem na jeho šťastném dětství. I pokud je těžké se s druhým rodičem dohodnout, dohodněte se. I v případě, že podáte návrh na zvýšení výživného, soud bude významně apelovat na dohodu.

Návrh na zvýšení výživného se podává zpravidla na běžné výživné, nikoliv na mimořádné výdaje. Soud takový návrh bude posuzovat jako běžný návrh na úpravu výživného, mimořádné výdaje sice zohlední, ale bude vycházet zejména z příjmových a majetkových poměrů povinného rodiče. Pokud zde nejsou předpoklady pro zvýšení výživného, soud návrh zamítne. Když soud shledá, že jsou zde objektivní důvody pro zvýšení výživného, rozhodné o nové výši alimentů a zohlední i mimořádné výdaje.

Pro podání návrhu na zvýšení výživného můžete použít některý z našich vzorů. Ve složitějších případech doporučujeme využít zkušeného advokáta. Vyplňte kontaktní formulář a obraťte se na nás.

Závěr

Závěrem je třeba zdůraznit, že každý případ je individuální a vždy záleží na konkrétních okolnostech. Často je spíše vhodnějším řešením, pokud se změní náklady na péči o dítě, kvůli nějaké neočekávané události (jako je například vážné dlouhodobé onemocnění dítěte), obrátit se na soud s návrhem na zvýšení výživného.

Další příspěvky

Rozvodové řízení alkohol

Rozvod kvůli alkoholu

Vstoupil do Vašeho manželství alkohol? Pokud máte už závislosti na alkoholu Vašeho manžela či manželky dost a přemýšlíte o rozvodu, připravili jsme si pro Vás článek rozvod kvůli alkoholu. Povíme si, jaká specifika rozvodové řízení má, na co se připravit.

ČÍST CELÝ ČLÁNEK »

Nezávazná konzultace zdarma

Potřebujete právní pomoc?
Naše rozvodové právníky můžete nezávazně kontaktovat pomocí formuláře níže.