Vstoupil do Vašeho manželství alkohol? Pokud máte už závislosti na alkoholu Vašeho manžela či manželky dost a přemýšlíte o rozvodu, připravili jsme si pro Vás článek rozvod kvůli alkoholu. Povíme si, jaká specifika rozvodové řízení má, na co se připravit.
Česko patří mezi země s největší průměrnou spotřebou alkoholu na obyvatele. Je u nás tedy skoro běžné, že si jeden z manželů po práci, jak se říká, na jedno. Když už ale konzumace alkoholu jedním z manželů překročí únosné meze, vzniká problém, který se může stát manželství osudovým. V manželství poté mohou vznikat problémy jak v samotném soužití manželů, tak například ve finanční sféře, či při pohledu na výchovu dítěte.
Pokud jste se tedy rozhodli se svým manželem rozvést a nevíte, zda může hrát nadměrná konzumace alkoholu druhým manželem během rozvodu roli, zda může nadměrná konzumace alkoholu ovlivnit průběh řízení a podobně, pokračujte ve čtení článku rozvod kvůli alkohol.
Obsah článku:
- Chci se rozvést – může být alkohol důvodem k rozvodu?
- Nechci se rozvést – tvrzený alkoholizmus není pravým důvodem rozvodu
- Jak se rozvést s alkoholikem?
- Alkohol a jeho vliv při určení péče o dítě
- Co se společným bydlením po rozvodu?
- Alimenty rozvedeného manžela
- Výhody rozvodu s alkoholikem
- Nevýhody rozvodu s alkoholikem
- Kontaktujte nás
Chci se rozvést – může být alkohol důvodem k rozvodu?
Rozvodové řízení můžeme dělit na nesporné a nesporné. V situacích, kdy oba manželé s rozvodem souhlasí a společně podají návrh, soud nezjišťuje důvod rozvratu manželství a půjde o rozvod nesporný. V případě nesporného rozvodu tedy nadměrná konzumace alkoholu jedním z manželů nebude hrát roli.
Pokud však s rozvodem nesouhlasí oba manželé, případně chcete, aby soud stanovil jako příčinu rozvratu alkohol, jde o rozvod sporný. Důvod rozvratu manželství se před soudem u sporného rozvodu zjišťuje. Shodně soud zjišťuje příčiny rozvratu manželství v situaci, kdy nejsou naplněny podmínky pro nesporný rozvod.
Typický důvod rozvratu manželství poté je nevěra, násilí, odcizení manželů nebo právě nadměrná konzumace alkoholu a veškeré okolností, které s tím mohou být spojené přes nesourodý názor na život až na případné výlevy opilého manžela.
To, že je tedy jeden z manželů alkoholik, je důvodem k rozvodu. V minulosti šlo dokonce o jeden z nejčastějších důvodů žádostí o rozvod.
Nechci se rozvést – tvrzený alkoholizmus není pravým důvodem rozvodu
Není neobvyklé, že jeden z manželů se snaží za důvod rozvodu označit například příležitostné popíjení druhého manžela a schovat za to skutečný důvod rozvodu, který může vycházet z jeho strany. Může pak jít o situace, kdy se manžel či manželka snaží pouze svalit vinu na druhého.
Typicky si jeden z manželů najde nového partnera, ale příčinu rozvratu manželství vidí v požívání alkoholu druhého manžela. Samozřejmě pamatujme na případy, kdy užívání alkoholu vede skutečně k rozpadu manželství a následnému navázání nového vztahu jedním z manželů je jen důsledek.
V těchto situacích jednoznačně doporučujeme vyhledat zkušeného rozvodového právníka, který Vám v rozvodovém řízení pomůže. Případně se bude podílet na tom, aby manželství nebylo rozvedeno. Vše záleží na Vašich požadavcích.
Jak se rozvést s alkoholikem?
Nyní si představíme, jak konkrétně v případě rozvodu s alkoholikem postupovat.
Dohoda
Základním pravidlem pro to, aby rozvod probíhal hladce, je dohoda. Pokud jsou manželé schopni se domluvit jak na tom, že se rozvedou, tak i na tom, jaké budou poměry jejich společného dítěte, jak bude vypořádáno společné jmění manželů, je řízení před soudem spíš formalitou.
Nezapomínejte ale, že v takovém případě soud alkohol jako příčinu rozvratu manželství neoznačí.
Více informací k nespornému rozvodu Vám povíme v našich článcích nesporný rozvod, rozvod dohodou.
Žádost o rozvod
Ať už se dohodnete či nedohodnete s manželem či manželkou na rozvodu, pro rozvod vždy musíte podat žádost na soud. V této žádosti soudu sdělíte, zda jste se na rozvodu dohodli, přiložíte potřebné listiny a sdělíte soudu vše potřebné.
Vzor žádosti o rozvod naleznete zcela zdarma ke stažení na našich stránkách.
Pokud s žádostí potřebujete pomoc, neváhejte se obrátit na našeho rozvodového právníka.
Alkohol a jeho vliv při určení péče o dítě
Soudní řízení o rozvod manželství dělíme na tři části. První částí je řízení o budoucích poměrech dítěte po rozvodu, dále se rozhoduje o samotném rozvodu manželství a konečně o společném majetku manželů. V každé z těchto částí může alkohol na straně jednoho z manželů sehrát určitou roli.
V první fázi soud rozhoduje o péči o dítě po rozvodu a také o alimentech na dítě a úpravě styku s dítětem. Pokud manžel či manželka usiluje o střídavou péči a Vy s tímto uspořádáním poměrů k nezletilému dítěti nesouhlasíte, nadměrná konzumace alkoholu jedním z rodičů může být důvodem, proč střídavá péče není vhodná.
Tyto okolnosti musí být u soudu nejen tvrzeny, ale i prokázány, což může být těžší, než se zdá. Například pokud manžel pije alkohol například pouze doma a mimo domácnost funguje v podstatě bez problémů. Zkušený advokát Vám v této situaci pomůže.
Co se společným bydlením po rozvodu?
Není výjimkou, pokud manželé během rozvodu stále sdílejí stejné bydlení. Tato skutečnost není důvodem proto, aby soud manželství nerozvedl, protože i tak může být manželství skutečně rozvráceno. Problémem je, pokud spolu manželé nechtějí bydlet a ve společném domě či bytě zůstávají oba z toho důvodu, že se ani jeden nechce stěhovat.
Náhradní bydlení
Soud může uložit jednomu z manželů, najít druhému náhradní bydlení. Při rozhodování o této skutečnost přihlédne také k tomu, jaké finanční možnosti jsou na straně každého z manželů a z jakého přičinění.
Alimenty rozvedeného manžela
Podmínkou pro přiznání alimentů rozvedenému manželovi je neschopnost tohoto manžela se sám živit. Tuto podmínku nemalé procento rozvedených manželů alkoholiků zajisté splňuje. Není však důvod se obávat, že bude potřeba bývalému partnerovi ještě po rozvodu přispívat na jeho alkoholové dýchánky.
Zákon uvádí totiž pro přiznání výživného další podmínku, a to takovou, že neschopnost se sám živit musí mít původ v manželství. Rozvedený manžel tak nemá finanční prostředky třeba proto, že se staral o děti a nemohl nastoupit do zaměstnání. Za závislost na alkoholu si manžel bezpochyby může sám a tuto podmínku tak nesplňuje.
Soud dále zohledňuje, zda si manžel zajistil zaměstnání, pokud mu v tom nepřekážela žádná významná překážka nebo zda si mohl výživu zajistit řádným hospodařením s vlastním majetkem, zda se za trvání manželství podílel na péči o rodinnou domácnost, zda se vůči bývalému manželovi nedopustil trestného činu nebo jestli neexistuje jiný závažný důvod, proč by nemělo být bývalému manželi výživné přiznáno.
Výhody rozvodu s alkoholikem
Hlavní výhodou rozvodu s alkoholikem je jednoznačně klidná domácnost bez zbytečných dohadů a napětí. Stres, který pak vlivem odstřihnutí se od alkoholika odpadne, uleví psychice manžela.
Soužití s alkoholikem také zásadně ovlivňuje finance manželů. Každodenní popíjení bezesporu zatěžuje rozpočet rodiny. Není tak výjimkou, že manžel, který alkohol nepije nebo jen výjimečně, musí táhnout rozpočet rodiny větší měrou či výlučně. Takové zatížení rozpočtu se nicméně může zdát zanedbatelným v porovnání s problémy, které může manžel alkoholik kvůli alkoholu způsobit. Směřujeme na situaci, kdy manžel zatíží rodinu dluhy.
Pokud se rozvedete se svým manželem, zaniká také společné jmění manželů a dluhy, ke kterým se manžel alkoholik zaváže pak vznikají jen a pouze jemu. Pokud nicméně manželé rozvedení nejsou a jeden z manželů si vypůjčí peníze, stává se tento dluh zpravidla dluhem obou manželů. Není tomu tak ale vždy. V takovém případě však musíte jednat.
Další výhodou rozvodu s alkoholikem může být v neposlední řadě také to, že Vaše dítě nemusí každodenně přihlížet alkoholovým radovánkám, případně čelit rozporům a hádkám.
Nevýhody rozvodu s alkoholikem
Nevýhodou rozvodu s alkoholikem je především fakt, že tito lidé nechtějí zůstat sami, protože z manželství profitují jak finančně, tak i tím, že je o ně postaráno. Proto vkládají velké úsilí do toho, aby manželství soud nerozvedl a brání se také prostřednictvím rozvodových právníků. Není pak jednodušší možnost, než vyrovnat síly a taktéž si najít rozvodového právníka, který bude hájit Vaše zájmy. Toto nicméně doporučujeme učinit i v případě, kdy si druhý manžel žádného právníka nenašel.
Kromě výše uvedeného je tady citová vazba. Často od svých klientů slyšíme, že až na alkohol je manžel či manželka dobrým člověkem a mají se rádi. Pokud se pak manžel alkoholik zrovna rozhodne být některý den střízlivý, může se zdát vše v pořádku a dává to tak druhému manželovi plané naděje na zlepšení celé situace. Pokud se navíc dostanete do stavu, že druhého manžela alkoholika atakuje ohledně jeho závislosti, bude Vám s největší pravděpodobností slibovat, že se napraví. Zpravidla se však situace vrátí za několik dnů do starých kolejí. Pokud jste si již jisti, že se na situaci nic nezmění, rozhodně se vyplatí s rozvodem neotálet.
Kontaktujte nás
Pokud Vás k tématu napadají jakékoliv dotazy, které jsme nezodpověděli v tomto článku, nebojte se poslat dotaz prostřednictvím našeho chatu, případně zavolat. Zaslání dotazu našemu právníkovi je zcela nezávazné a zdarma.
Přečtěte si také naše další články zaměřené na rozvody či alimenty.
Můžeme Vám pomoci například i v případě, kdy se Vám zdá náhradní bydlení, které Vám bývalý manžel sehnal neadekvátní, ale i v situaci kdy se prostě jen chcete nebo nechcete rozvést.