Rozvod dohodou

Jako rozvod dohodou se označuje nesporný rozvod, kdy se manželé dokáží domluvit na péči o děti a na majetkovém vyrovnání. Najdete zde všechny rozvodové papíry jako je žádost o rozvod, dohoda o dětech i majetku. Dozvíte se, jaké podmínky musí být pro rozvod dohodou splněny, jak docítit rozvodu touto cestou v praxi.

Obsah článku:

Podmínky pro rozvod dohodou

Základním předpokladem smluveného rozvodu je skutečnost, že s rozvodem oba manželé souhlasí. V praxi tak manželé podají žádost o rozvod společně. Případně manžel, který nepodal žádost, se musí k návrhu na rozvod připojit.

Účelem existence nesporného rozvodu je bezpochyby úmysl zajistit komplexní řešení všech právních následků s rozvodem spojených v okamžiku rozhodování o rozvodu manželství. V případě rozvodu dohodou se totiž nemusíte na soud obracet s žalobou na majetkové vypořádání, protože již máte uzavřenou dohodu o vypořádání. Přestože musí proběhnout řízení o dětech, ani to neprobíhá zdlouhavě, protože před soud předstupujete s již uzavřenou dohodou, kterou soud jen schválí. Pokud však dohoda bude ve zjevném rozporu s nejlepším zájmem dítěte, soud Vás jen navede k uzavření dohody nové, která již odpovídá zájmům dítěte.

Manželství trvalo alespoň rok a minimálně půl roku spolu manželé nežijí

Tato podmínka má motivovat sezdané páry, aby se pokusily obnovit své pouto a nepodávaly žádost o rozvod po každé větší hádce. Zákon se tak snaží předcházet neuváženým sňatkům, ale především neuváženým rozvodům. Doba trvání manželství v délce jeden rok odráží požadavek trvalosti manželství. Podmínku roční existence manželství musíte splnit alespoň ke dni zahájení řízení o rozvod manželství. Pokud podáte žádost o rozvod v době do jednoho roku trvání manželství, obracíte se na soud s žádostí o sporný rozvod, kde soud zajímá existence rozvratu manželství a jeho příčiny.

Absence soužití, tedy minimálně půl roční odloučení manželů poté znamená, že manželé spolu nežijí, byť například bydlí v jednom bytě, tj. společně hradí náklady na bydlení. Praktické aspekty toho, že manželé spolu nežijí se projevují ve vztahu k obstarávání záležitostí rodiny, vzájemného zastupování manželů, nakládání s věcmi tvořícími obvyklé vybavení rodinné domácnosti apod. Uvedenou podmínku soud zjišťuje za pomocí výslechu účastníků anebo jejich shodných tvrzení.

Dohoda o péči o nezletilé děti

Tuto podmínku plníte samozřejmě jen za situace, že se Vám do manželství narodily společné děti. A takové dítě v době rozvodu je nezletilé a nenabylo svéprávnosti.

Jestliže jsme si u sporného rozvodu řekli, že soud musí rozhodnout autoritativně o poměrech k dítěti nebo schválit dohodu rodičů. V případě nesporného rozvodu je schválení dohody rodičů o poměrech dítěte soudem nezbytný předpokladem.

Dohodu o poměrech by měli manželé uzavřít před podáním žádosti o rozvod. Manželství nebude rozvedeno do doby rozhodnutí o poměrech dítěte v době po rozvodu soudem. Následně se tedy manželé obrátí na soud, aby schválil dohodu rodičů.

Abychom Vám situaci co nejvíce ulehčili, najdete na našich stránkách vzorovou dohodu o péči k dítěti, kterou si můžete libovolně stáhnout, vyplnit a doručit soudu nebo případně využijte jednu z našich služeb. Návrh na schválení dohody rodičů Vám rovněž na našich stránkách nabízíme zcela zdarma ke stažení a vyplnění.

Dohoda na majetkovém vyrovnání, bydlení a výživném

Jako poslední zákon vyžaduje, aby se rozvádějící manželé spolu dohodli a soudu předložili dohodu o úpravě svých majetkových poměrů. Především půjde o vypořádání společného jmění manželů (jmění, které jste nabyli do vlastnictví za manželství, a které nespadá do výlučného jmění manžela či manželky), ledaže by mezi manžely existoval režim odděleného jmění, případně bylo společné jmění zrušeno soudem. V této části dohody si manželé upraví například to, komu připadne společný dům, auto, chata, kolik vyplatí druhému z manželů. K problematice společného jmění Vás odkazujeme na články na sekci majetkové vyrovnání.

Dohoda o úpravě majetkových poměrů by dále měla obsahovat dohodu manželů o úpravě bydlení. Pokud však manželé nevedou společnou rodinnou domácnost a nemají žádný právní titul, který by bylo třeba upravit, postačí, pokud tuto skutečnost v dohodě deklarují.

Poslední částí dohody by měla být dohoda o výživném rozvedeného manžela. Tato část dohody však není povinná, což plyne ze samotné zákonné dikce.

Pokud se ptáte, jak má konkrétně dohoda vypadat, tak k formě uvádíme, že dohoda o vypořádání musí mít písemnou formu. Podpisy na takové dohodě vyžadují nadto ověření. Případně taková dohoda může mít formu notářského zápisu.

Za situace, že uzavřete s manželem či manželkou uvedenou dohodu, soud v řízení o rozvodu nebude přezkoumávat obsah, ani se zabývat, zda je dohoda spravedlivá. Přestože Vám na našich stránkách nabízíme zcela zdarma takovou dohodu o vypořádání majetku, kterou si můžete stáhnout, volně vyplnit a použít pro své účely, především z důvodu toho, že uzavřenou dohodu nikdo nebude přezkoumávat, doporučujeme Vám obrátit se na rozvodového právníka, který Vám se sepsáním dohody poradí, případně ji sepíše za Vás.

Máte sepsané dohody a co dál?

Podáte žádost o rozvod. Tato se podává v písemné formě k okresnímu soudu, v jehož obvodu měli manželé své poslední společné bydliště, pokud v tomto bydlišti jeden z manželů stále bydlí. Pokud manželé oba opustili společné bydliště, žádost o rozvod podáte k okresnímu soudu manžela či manželky, proti kterému návrh směřuje a pokud ani tato podmínka není naplněna, žádost o rozvod podáváte k okresnímu soudu, v jehož obvodu máte bydliště sám jako navrhovatel.

Za podání návrhu zaplatíte soudní poplatek ve výši 2.000,- Kč. Tento poplatek můžete zaplatit pomocí kolků, které zakoupíte na pobočce České pošty nebo jednoduše převodem na bankovní účet soudu. Soudní poplatek můžete uhradit spolu s podáním návrhu nebo vyčkat na výzvu soudu k zaplacení. V případě, že by ani po výzvě soudu nedošlo k úhradě soudního poplatku, soud návrh na rozvod řízení zastaví. Veškeré tyto prvotní kroky Vám bez starostí vyřídí i Váš právní zástupce, kterého můžete o pomoc s rozvodem manželství vyhledat a ušetřit si tak Váš čas.

Jak má vypadat žádost o rozvod formulář, žádost, tiskopis o rozvod dohodou?

Návrh musí konkrétně minimálně obsahovat:

  • název a adresu soudu, kterému návrh zasíláte
  • označení „Návrh na rozvod manželství“
  • informaci o tom, kdo návrh podává
  • jména, příjmení a bydliště manželů, jejich rodná čísla, popřípadě také obdobné informace o jejich zástupcích
  • údaje, kdy a kde jste uzavřeli manželství
  • pokud máte společné nezletilé děti, jejich jména a datum narození
  • popis skutečností, které Vás k návrhu na rozvod vedou
  • případně důkazy, o které se coby navrhovatel opíráte
  • datum
  • Váš podpis, případně rovnou podpis obou manželů.

K návrhu musíte připojit ověřenou kopii oddacího listu, uzavřené dohody, rodné listy nezletilých dětí, soudně schválenou dohodu o poměrech dítěte po rozvodu, případně soudu sdělíte, že současně v návrhem na rozvod podáváte návrh na úpravu poměrů k nezletilému dítěti.

Jelikož Vám chceme Váš rozvod usnadnit co nejvíce, naleznete na našich stránkách žádost o rozvod včetně jednotlivých dohod, které budete pro rozvod dohodou potřebovat. Tyto můžete pro své účely volně využít. Pokud si s vyplněním návrhu nebudete jistí, můžete využít jednu z našich služeb rozvodového právníka.

Jak bude vypadat řízení před soudem?

Po podání návrhu a uhrazení soudního poplatku, Váš návrh na rozvod bude přidělen patřičnému senátu (samosoudce a jeho aparát), ten se s Vaším návrhem seznámí a v případě, že bude potřebovat doplnit některé skutečnosti, vyzve účastníky (manžela nebo manželku, nebo dokonce oba) k doplnění skutečností. V případě, že žádost o rozvod podá jen jeden z manželů, soud dále vyzve druhého z manželů k připojení se k návrhu o rozvod. Následně soud nařídí jednání ve věci. O rozvodu jako takovém bude běžně rozhodnuto v rámci jednoho řízení.

Pokud potřebujete pomoc, neváhejte využít služeb našeho rozvodového právníka.

Ke stažení jsme pro Vás připravili následující formuláře:

Další příspěvky

Rozvodové řízení alkohol

Rozvod kvůli alkoholu

Vstoupil do Vašeho manželství alkohol? Pokud máte už závislosti na alkoholu Vašeho manžela či manželky dost a přemýšlíte o rozvodu, připravili jsme si pro Vás článek rozvod kvůli alkoholu. Povíme si, jaká specifika rozvodové řízení má, na co se připravit.

ČÍST CELÝ ČLÁNEK »

Nezávazná konzultace zdarma

Potřebujete právní pomoc?
Naše rozvodové právníky můžete nezávazně kontaktovat pomocí formuláře níže.