Střídavá péče, jak ji získat a jak jí zabránit

Jak získat dítě do střídavé péče nebo jak tomu naopak zabránit. Jak bude soud o střídavce rozhodovat. Důležité informace a rady zkušených advokátů.

Pravidelně se na nás obrací velké množství rodičů, zpravidla otců, s žádostí o pomoc při získání střídavé péče. Stejné množství rodičů, kupodivu zejména matek, se na nás naopak obrací s žádostí o pomoc při zabránění snaze druhého rodiče získat střídavou péči. V tomto článku Vám přinášíme důležité informace a rady zkušených advokátů týkající se střídavé péče. V případě jakýchkoli dotazů nás neváhejte kontaktovat.

Obsah článku

Co je střídavá péče

Střídavá péče je vedle výlučné péče jednoho z rodičů nebo společné péče jednou z možností úpravy poměrů dítěte před a po rozvodu rodičů, nebo po rozpadu partnerského vztahu rodičů. Je to takový způsob péče o dítě, kdy o dítě pečuje matka i otec. Péče probíhá v intervalech, které mohou, ale nemusí být, stejně dlouhé. Interval se stanovuje dle individuálních potřeb dítěte, které se s věkem mění. Běžný je v praxi interval péče jednoho či dvou týdnů.

Zároveň podle Ústavního soudu platí, že by se měli rodiče na způsobu péče o dítě domluvit, pokud to není možné, měla by střídavá péče být volbou číslo jedna. Soud může střídavou péči nařídit. Při rozhodování o péči o dítě pak soud vždy v prvé řadě zohledňuje zájem dítěte. Ve prospěch rozhodnutí o střídavé péči pak mluví právo dítěte na péči obou rodičů.

Nejlepší variantou pro dítě je, aby se rodiče domluvili o tom, jak bude tato péče vypadat tak, aby vyhovovala jak oběma rodičům, tak i samotnému dítěti. Bohužel se často ukazuje, že rodiče používají dítě jako zbraň proti druhému rodiči a zájmy dítěte pro ně nejsou na prvním místě, byť mohou být přesvědčeni o tom, že tomu tak je.

Podmínky pro rozhodnutí o střídavé péči soudem

Pokud se na střídavé péči rodiče dítěte nedohodnou, bude rozhodovat soud. Soudy se nejprve zajímají o to, zda jsou naplněné předpoklady ze strany rodičů pro zajištění péče o dítě tak, aby byla naplněna zásada zohlednění nejlepšího zájmu dítěte. Pokud tyto předpoklady budou naplněny u obou rodičů stejně nebo podobně, pak se soud zajímá o možnost střídavé péče.

Stěžejním předpokladem pro rozhodnutí o střídavé péči je dle Ústavního soudu pokrevní pouto mezi dítětem a osobou o střídavou péči usilující. Dále musí být zachována identita a rodinné vazby v případě svěření do péče konkrétní osoby. Osoba, které má být dítě do péče svěřeno, musí být schopna se o dítě postarat. Zejména zajistit jeho fyzické, vzdělávací, emocionální, materiální a další potřeby. Konečně musí být zohledněno přání dítěte.

Přání dítěte

Dle judikatury českých soudů je hraničním věkem, kdy dítě dokáže vyjádřit ve věci svůj názor 9 let dítěte, soud by měl nicméně do 12 let dítěte vždy zjišťovat, zda je dítě schopno svůj názor vyjádřit. Od 14 let je brán ještě větší zřetel na názor dítěte a nezletilý si zároveň může sám podat návrh na úpravu péče.

Pokud dítě péči, případně styk s rodičem odmítá, má soud zjistit, zda tak nečiní z důvodu manipulace rodiče druhého. I v takovém případě je možné o střídavé péči rozhodnout, také s cílem narovnaní vztahů dítěte s druhým rodičem.

Názor dítěte nemusí soud zjišťovat pouze výslechem, ale například prostřednictvím OSPODu, znaleckým posudkem nebo prostřednictvím zástupce. Výslech dítěte může být proveden i bez přítomnosti dalších osob, pokud se předpokládá, že by dítě ovlivňovaly.

Soud k názoru dítěte přihlíží s ohledem na jeho rozumovou vyspělost a věk. Pokud dítě nechce svůj názor vyjádřit, nemusí. Jedná se o jeho právo, nikoliv povinnost.

Jedná o velmi složitou životní situaci, důrazně doporučujeme právní zastoupení zkušeným advokátem, který se zabývá rodinným právem. Jde o budoucnost vašich dětí a tato investice se Vám vrátí v podobě jejich šťastného života a společně stráveného času.

Střídavá péče bez soudu

Nejjednodušším způsobem, jak situaci týkající se dětí při rozchodu vyřešit, je dohodnout se, aniž by o věci musel rozhodovat soud. Tato možnost však není možná v případě rozvodu manželství, kdy je rozhodnutí o úpravě poměrů nezletilých podmínkou pro rozvod. Pokud nicméně jeden z rodičů nebude vzájemnou dohodu respektovat a řídit se jí, bude potřeba vyřešit tyto vztahy před soudem.

Formy střídavé péče

Nikde v zákoně nenalezneme, jak má probíhat předávání dítěte mezi rodiči ani jak má střídavá péče vypadat. Proto rozlišujeme střídavou péči rovnoměrnou a nerovnoměrnou.

Při rovnoměrné střídavé péči se rodiče střídají v péči po stejný čas. Například matka má dítě ve své péči dva týdny a poté předá dítě na další dva týdny do péče otce.

U nerovnoměrné střídavé péči tráví například matka s dítětem dva týdny a otec jeden týden a takto se mezi sebou střídají v péči o dítě.

Péče rodičů se však nemusí střídat vždy po týdnu. Je možné se o dítě starat vždy pouze část týdne, například bude matka o dítě pečovat od pondělí do čtvrtku a otec zbytek týdne. Péče se může taktéž každý týden měnit, kdy může být stanoven jiný režim pro sudé týdny a jiný režim pro liché.

Jak získat dítě do střídavé péče

Pokud se na této formě péče o dítě nedomluvíte, pak bude muset, jak jsme již psali, rozhodnout soud. V dnešní době není rozhodně pravidlem, že pokud matka trvá na výhradní péči, nemá otec šanci dítě do střídavé péče dostat. Máme spoustu klientů, otců, kterým jsme v této situaci pomohli. Pro soud je v situaci, kdy jsou oba rodiče schopní se o dítě postarat zhruba stejně dobře, velmi obtížné odůvodnit, proč nevyhověl návrhu na střídavou péči.

Proto, abyste byli úspěšní a získali své dítě do střídavé péče, je dobré, pokud budete dodržovat následující rady a tipy:

  • Dohodněte se.
    I v případech, kdy je nutné věc řešit před soudem kvůli následnému rozvodu manželství je možné se dohodnout. Taková dohoda rodičů se pak předloží soudu ke schválení. Dohoda je také nejčastější cestou k soudnímu rozhodnutí. Soudy na oba rodiče působí a vedou je k uzavření dohody.

  • Vytvořte takové podmínky, aby u Vás dítě chtělo být.
  • Neprosazujte své přání proti vůli dítěte.
  • Přesvědčte soud, že se dokážete o dítě postarat.
  • Vyvarujte se všech nebezpečných faktorů, které by mohly soud přesvědčit o opaku. Mezi tyto faktory můžeme počítat například konzumaci alkoholu, omamných a psychotropních látek (drog), agresivní chování, apod.

Soudy by neměly také zamítnutí návrhu střídavé péče zdůvodnit jen tím, že tato forma péče je nevhodná nebo obtížná pro dítě nebo rodiče. Tvrzení, že bude docházet často ke stěhování dítěte nemůže sám o sobě obstát. Soud musí umět vysvětlit, co je na střídavé péči ve Vašem konkrétním případě tak náročné, že by měla být zamítnuta.

Pokud chcete získat dítě do střídavé péče proti vůli druhého rodiče, důrazně doporučujeme využít právního zastoupení zkušeným advokátem. Takový právník Vás nejen provede celým řízením, ale zároveň ví, jak se na takové řízení připravit. Správná příprava procesních tvrzení a důkazů je polovinou úspěchu v soudním řízení.

Pokud máte jakékoli dotazy, napište nám prostřednictvím formuláře níže, naši advokáti Vám je rádi zodpoví.

Jak zabránit střídavé péči

Mnozí rodiče, většinou se jedná o matky, si přejí, aby dítě zůstalo v jejich výlučné péči. Soud však může návrh na střídavou péči zamítnout jen ze zvlášť závažných důvodů. Při rozhodování o péči o dítě je vždy nutné šetřit jak práva dětí, tak práva rodičů, kdy má rodič právo na péči o dítě, na styk s dítětem a dítě má naopak právo na péči obou rodičů, styk s oběma rodiči.
Mezi důvody pro nerozhodnutí o střídavé péči obvykle patří:

  • Nadměrná konzumace alkoholu.
  • Užívání drog.
  • Domácí násilí.
  • Páchání trestné činnosti ze strany rodiče, který o střídavou péči žádá.
  • Neschopnost se postarat o dítě.
  • A další zvlášť závažné důvody.

Opět platí, že se jedná o velmi složitou životní situaci, a proto je vhodné, pokud toto budete konzultovat s advokátem, který se zaměřuje na rodinné právo. Advokát může najít cestu, jak k požadovanému cíli dojít, i když ji třeba vy sami nevidíte. Pokud máte jakékoli dotazy, neváhejte nás kontaktovat.

Další okolnosti, které soud zohledňuje

Je třeba si uvědomit, že soud při případném stanovení střídavé péče budou zajímat také jiné informace než například konzumace alkoholu. Typicky soud bude zajímat:

Věk dítěte

Je obvyklé, že malé děti, miminka, batolata, zůstávají ve výlučné péči matky. Podle Ústavního soudu však není nízký věk dítěte dostatečný důvod pro svěření dítěte do výlučné péče jednoho rodiče. Naprosto zásadní je podle Ústavního soudu okamžik, kdy dítě dosáhne věku tří let, protože v daný okamžik se změní možnosti péče o dítě (může začít chodit do školky, končí rodičovská dovolená), a jde o tzv. změnu poměrů, kdy je namístě uvažovat o možnosti navrhnout úpravu poměrů péče o dítě jakou je například střídavá péče.

Tvrzení, že by dítě mělo zůstat v péči toho rodiče, který s ním byl na rodičovské či mateřské dovolené, protože je na něj více zvyklé je zcela nelogické. V takových situacích by byl druhý rodič absolutně vyloučen z možnosti v budoucnu podat návrh na rozhodnutí o střídavé péči.

Důvodem, kdy dítě může být svěřeno do výlučné péče matky a souvisí s nízkým věkem dítěte je skutečnost, že dítě musí být kojeno.

Dítě, které je dostatečně rozumově vyspělé pak může vyjádřit ve věci názor, který soud zohlední.

Bydliště rodičů

Zde bude soud zajímat především vzdálenost bydliště rodičů od sebe. Důležité je, jaký dopad bude mít tato vzdálenost na život dítěte. Zda dítě bude zvládat pravidelné přesuny mezi rodiči. Soud zohlední také zda, bude dítě mít možnost chodit do stejné školy nebo by muselo jeden týden chodit do jedné školy a druhý týden do druhé školy. Je však možné, že bude dítě opravdu chodit do dvou škol zároveň. Toto však nesmí být na úkor psychické pohody dítěte.

Dále bude soud zajímat, jaké je prostředí v bytě rodiče, který žádá o střídavou péči, jaké zázemí pro dítě rodič vytvořil. Soud bude zjišťovat, jestli má dítě například postel, hračky nebo psací stůl.

Pracovní vytížení rodičů

Soud by měl taktéž zjišťovat, jestli má rodič vůbec kvůli práci čas se věnovat péči o dítě. Často je zamítnutí návrhu na střídavou péči odůvodněno tím, že je rodič pracovně velmi vytížen a není schopen se dítěti věnovat. V takovém případě podle Ústavního soudu není možné zamítnout jen z tohoto důvodu návrh na střídavou péči, protože by se jednalo o diskriminaci na základě profese. Pokud již dítě chodí do školky či školy, tak by soud měl tímto odůvodnit zamítnutí návrhu jen výjimečně, když by se rodič skutečně nebyl schopen postarat o dítě delší dobu.

Odůvodnění zamítnutí návrhu na střídavou péči tím, že se o dítě budou starat osoby rodiči blízké je taktéž vždy řádně odůvodnit. Soud musí být, pokud návrh na střídavou péči zamítne z tohoto důvodu, schopen přesvědčivě vysvětlit, že rodič není schopen se bez pomoci těchto osob o své dítě postarat.

Vztah díěte s rodičem

V neposlední řadě bude soud zajímat, jaký vztah má dítě s rodičem, jak spolu tráví čas, jestli se rodič zajímá například o školní prospěch svého dítěte, mimoškolní aktivity, aktivně se dítěti věnuje.

Komunikace mezi rodiči

Soudy odůvodňují zamítnutí návrhu na střídavou péči špatnou nebo nedostatečná komunikace rodičů. Toto Ústavní soud vrací na pravou míru, protože samozřejmě nikdo nemůže očekávat u rozvádějících se manželů, že komunikace mezi nimi bude bezvadná. Soud v takovém případě má zjistit, jaký je důvod špatné komunikace rodičů a pokusit se komunikaci zlepšit nebo napravit. Ale zcela určitě nestačí, pokud soud řekne, že zamítá návrh na střídavou péči jenom proto, že nefunguje komunikace mezi rodiči.

Závěrem je tedy možné shrnout, že soudy musí při svém rozhodování o střídavé péči zohlednit mnoho faktorů a posuzovat vždy případ od případu individuálně tak, aby řešení odpovídalo situaci rodiny. Jedná se skutečně o velmi náročné téma, zvláště když rodiče často prochází mnohdy nepříjemným rozvodovým řízením, navzájem si snaží co nejvíce uškodit, a proto se běžně stává, že se sníží k tomu, že použijí společné dítě k pomstě za skutečná či domnělá příkoří. Proto je vhodné se o tomto problému poradit se zkušenými advokáty. Kontaktovat nás můžete nezávazně prostřednictvím dotazníku dole na této stránce, případně telefonicky.

Výživné u střídavé péče

Výživné se platí i u střídavé péče. Běžně je soudem stanovena povinnost hradit výživné oběma rodičům. Zákonem je pak výslovně vyloučena možnost, aby bylo takto stanovené výživné vzájemně jakýmkoliv způsobem započítáváno. Soudy zajímá pro určení výše výživného u střídavé péče:
  • Příjmy rodičů.
  • Čas, který dítě stráví u každého z rodičů.
  • Další vyživovací povinnosti.
  • Další rozhodné okolnosti.
Pro bližší informace, týkající se výživného doporučujeme náš článek na https://rozvodzdarma.cz/alimenty-pri-stridave-peci/ nebo nás s dotazy ohledně Vaší situace neváhejte kontaktovat.

Související zákony a paragrafy

  • Zákon č. 89/2012 Sb., občanský zákoník – § 907 odst. 1 a násl.
  • Zákon č. 292/2013 Sb., o zvláštních řízeních soudních – § 501

Související judikatura

  • III. ÚS 1786/22 – 2 Náležité odůvodnění rozhodnutí o (ne)svěření dítěte do střídavé péče
  • IV. ÚS 1677/23 Zjišťování názoru nezletilého a právo vyjádřit se při změně dosavadního uspořádání péče o dítě

Vzory dokumentů ke stažení

Návrh na úpravu poměrů nezletilých dětí

Odborná pomoc

Rozvodový právník tým

Naše advokátní kancelář má bohaté zkušenosti s řešením rozvodů se vším, co k nim patří, ať již jde o nezletilé děti a alimenty, vypořádání společného jmění manželů, zhodnocení nebo vyvedení majetku tzv. „odklony“ a práv bydlení.

Klientům nejčastěji poskytujeme konzultace, kontrolu či sepis návrhů a dohod, vyjednáváme podmínky s protistranou, ale především je zastupujeme v řízení před soudem.

Pokud se domníváte, že péče o Vaše děti není složitá problematika, zvažte, zda chcete tak důležitý krok  podniknout bez odborné pomoci. Pokud chcete mít rozvod rychle za sebou, vyjít z něho se ctí a důstojností, doporučujeme Vám využít naše právní služby.

Nespornou výhodou využití našich služeb je poté i to, že Vám pomůže celou situaci vyřešit, pokud možno s minimem emocí, můžete ho využít jako prostředníka a nezhoršovat již tak mnohdy napjaté vztahy s druhým manželem či manželkou.

Věřte, že s naší praxí víme, že v rámci rozvodu se nevyplácí za každou cenu šetřit, protože pár ušetřených tisíci korun se Vám může v budoucnu velmi prodražit.

Další příspěvky

Nezávazná konzultace zdarma

Potřebujete právní pomoc?
Naše rozvodové právníky můžete nezávazně kontaktovat pomocí formuláře níže.