Bránění ve styku s dítětem a jak to řešit. Přinášíme Vám kompletní návod a rady zkušených advokátů, jak postupovat.
Velmi často se na naší advokátní kancelář obrací v takové situaci rodiče s žádostí o pomoc. Vždy se snažte domluvit. Jde o zájmy dítěte a to je hlavní. Někdy musíte vyhledat právní pomoc, proto Vám tomto článku přinášíme návod, co v takovém případě můžete dělat.
Pokud jste se ocitli v této situaci, kontaktujte nás prostřednictvím nezávazného kontaktního formuláře níže.
Právo dítěte
To, že jeden z rodičů má dítě ve výlučné péči neznamená, že druhý rodič nemá právo se s dítětem stýkat. Hlavně styk s druhým rodičem je právem dítěte. Proto neřešte své spory se svými ex-partnery prostřednictvím nátlaku přes dítě, škodíte hlavně jemu. Také podle Ústavního soudu není důvodem pro svěření dítěte do péče přání rodiče, ale nejlepší zájem dítěte. Bránění ve styku s dítětem tak porušuje jeho práva.
Povinnost rodiče
Rodič, do jehož výlučné péče je dítě svěřeno, je povinen dítě na styk s druhým rodičem řádně připravit. Dostatečnou přípravou rozumíme např. dítěti sbalit dostatek oblečení, pokud má třeba u druhého rodiče přespat. Dále musí pečující rodič dítě řádně předat druhému rodiči a v tento moment zaznamenáváme v naší advokátní praxi nejvíce problému.
Běžně se naším klientům stává, že druhý rodič odmítá dítě předat. Nebo má předat dítě například o víkendu, ale on s ním jede na celý víkend na hory, apod.
Dále musí pečující rodič poskytnout další potřebnou součinnost druhému rodiči. To znamená například, že pečující rodič bude informovat druhého rodiče o školním prospěchu dítěte. Dále například bude předávat informace o návštěvě lékaře, volbě střední školy, navštěvování kroužků, apod.
Údajná hrozba násilí od jednoho z rodičů – časté tvrzení zejména matek pro bránění ve styku s dítětem – není důvodem pro odepření kontaktu dítěte s rodičem. V případě zatím neprokázaného násilí by tak soud měl umožnit alespoň asistovaný styk.
Pokud by pečující rodič opakovaně ignoroval rozhodnutí soudu, je možné, že se dopustil přečinu maření úředního rozhodnutí a vykázání.
Upozorňujeme, že je rozdíl mezi rodičovskou odpovědností a právem na styk. Rodičovskou odpovědnost má každý rodič. Rodiče této odpovědnosti může zbavit jen soud. Rodiče mají odpovědnost okamžiku narození dítěte do nabytí jeho plné svéprávnosti, obvykle tedy do 18. roku věku.
Mezi rodičovskou odpovědnost patří:
- Péče o dítě
- Ochrana dítěte
- Udržování osobního styku s dítětem
- Zajišťování jeho výchovy a vzdělání
- Určení místa jeho bydliště
- Zastupování dítěte a spravování jeho jmění
Pro více informací o výlučné péči a dalších formách péče si přečtěte náš článek.
Práva rodiče
Rodič, který nemá dítě ve své péči má právo na poskytnutí součinnosti ze strany pečujícího rodiče. Pokud si pečující rodič neplní své povinnosti, má druhý rodič samozřejmě právo domáhat se splnění jeho povinností u soudu.
V takovém případě Vám však radíme, obraťte se na zavedenou advokátní kancelář, která má s tímto typem řízení rozsáhlé zkušenosti. Naše kancelář již úspěšně zastupovala v těchto typech řízení celou řadu rodičů.
Možnosti řešení
Pokud pečující rodič nespolupracuje a brání druhému rodiči styku s dítětem, má druhý rodič několik možností. Pro vyřešení bránění máte tyto možnosti:
- mediace;
- asistovaný kontakt s dítětem;
- úpravu poměrů nezletilého dítěte;
- předběžné opatření;
- výkon rozhodnutí.
Mediace
Mediace je jedna z možností řešení sporu. Jde o to, že se rodiče setkají u odborníka – mediátora. Ten rodiče navádí pomocí otázek k tomu, aby si vyjasnili své problémy, pojmenovali je a dále našli jejich řešení.
Mediátor musí být vždy nestranný a účast na mediaci je vždy dobrovolná. Soud Vám sice může nařídit první setkání s mediátorem v rozsahu 3 hodin, ale už Vám nesmí nařídit další setkání.
Výhoda mediace oproti soudnímu řízení je, že mediace řeší také emoce a jde více do hloubky problému. Nezůstává tak jen v právní rovině jako soud. To umožňuje rodičům, aby si mezi sebou „vyříkali“ vše podstatné a dokázali alespoň v záležitostech jejich dětí spolupracovat. Další výhodou mediace je její cena, která je mnohem nižší než náklady na vedení soudních sporů.
Asistovaný kontakt s dítětem
O asistovaný kontakt se snažte zejména tam, kde nejprve musíte vytvořit vazby mezi dítětem a Vámi. Dále se může jednat o řešení v případech, že se druhý z rodičů „snaží napravit“ – v minulosti například pil alkohol, nyní abstinuje a rád by obnovil vazby se svým dítětem.
Asistovaný kontakt většinou vypadá tak, že pečující dítě přivede na místo setkání (obvykle sídlo neziskové organizace), které vypadá jako herna. Poté se ním setká druhý rodič. Setkání jsou přítomní pracovníci organizace. Ti do setkání vstoupí, pokud například rodič porušuje pravidla setkání. Pečující rodič nebývá setkání přítomný.
Výhodou tohoto asistovaného kontaktu je možnost být v kontaktu s dítětem na „neutrální půdě“ většinou v nějaké neziskové organizaci nebo na OSPODu. Další výhodou je, že druhý rodič může soudu ukázat zájem o dítě a později získat více společného času.
Nevýhodou je však to, že získat termín pro setkání – hlavně u neziskových organizací bývá značně složité a rodič se musí obrnit trpělivostí, že to nebude „hned.“ Další nevýhodou bývá to, že pečující rodič jednoduše s dítětem na místo asistovaného setkání nedorazí.
Naše kancelář má rozsáhlé zkušenosti v realizaci asistovaného kontaktu, pokud se Vás toto týká, kontaktujte nás. Přítomnost advokáta na místě je v mnoha případech žádoucí.
Úprava poměrů nezletilého dítěte
Nad touto možností uvažujte, pokud dochází k bránění ve styku s dítětem bezdůvodně. Zároveň Vám rodič brání opakovaně nebo trvale ve styku s dítětem. Podle občanského zákoníku, je totiž takové chování důvodem, aby soud znovu rozhodl o tom, kdo má mít dítě ve své péči. Důležité je, že musí jít o bránění jednak bezdůvodné, ale také opakující se nebo trvalé. Určitě nebudete se svým návrhem úspěšní, pokud Vám pečující rodič nepředal jednou dítě ve stanovený čas a místo toho, s ním odjel lyžovat do Alp.
V případě, že zvažujete tuto možnost, poraďte se nejprve s odborníkem. Jde o investici, která se Vám vrátí.
Předběžné opatření
V rámci tohoto řízení nebo pokud se teprve chystáte zahájit toto řízení můžete také požadovat u soudu, aby soud vydal tzv. předběžné opatření
V případě, že soud vydá předběžné opatření, bude mít – ještě před tím než soud o návrhu rozhodne – pečující rodič např. povinnost umožnit styk dítěte s druhým rodičem. Výhodou tohoto předběžného opatření je jeho tzv. předběžná vykonatelnost. To znamená, že i když s tímto rozhodnutím pečující rodič nesouhlasí a odvolá se, pořád má povinnost se jim řídit, dokud ho soud nezruší.
Nevýhodou předběžného opatření je to, že pokud jste ještě nepodali návrh na úpravu poměrů, musíte to udělat ve lhůtě, kterou Vám stanoví soud.
V naší praxi máme bohaté zkušenosti s podáním návrhu na předběžné opatření, a tak dobře víme, že je pro laika velmi obtížné takový návrh správně sepsat, proto se obraťte na advokáta se specializací na rodinné právo.
Dnes je běžné, že v případě, že pokud dítě ovlivňuje pečující rodič, dojde k jeho umístění do Klokánku na určitou dobu, většinou dva měsíce. Ze zkušeností můžeme potvrdit, že se jedná o způsob, který vhodně zabrání ovlivňování dětí. Během pár týdnů jde pozorovat změnu v chování dítěte, když není ve styku s ovlivňujícím rodičem.
Výkon rozhodnutí
Pokud už máte v ruce rozhodnutí soudu, podle kterého se máte se svým dítětem stýkat například každý sudý víkend a pečující rodič Vám v tom brání, pak je potřeba abyste požadovali u soudu výkon rozhodnutí.
Při výkonu rozhodnutí se domáháte toho, aby si druhá strana plnila své povinnosti. V případě výkonu rozhodnutí, kterým se má realizovat styk s vaším dítětem platí, že tento výkon provede soud, ne exekutor.
Soud má pro donucení pečujícího rodiče (nyní už označeného jako tzv. povinný – má nějakou povinnost (předat dítě) a tu nesplnil) několik nástrojů:
- většinou soud pečujícího rodiče nejprve vyzve ke splnění povinnosti;
- soud může oslovit OSPOD, aby vedl pečujícího rodiče k dobrovolnému plnění;
- v případě, že by vše ostatní selhalo může soud nařídit výkon rozhodnutí udělením donucovací pokuty;
- soud může uložit donucovací pokutu až do výše 50.000,- Kč a to i opakovaně;
- to znamená, že pokud by pečující rodič bránil ve styku s dítětem, může mu soud udělit pokutu např. 25.000,- Kč, a pokud bude rodič stále bránit druhému rodiči, může mu soudce udělit další pokutu;
- je také možné, že by soud mohl dítě pečujícímu rodiči na dobu, co s ním má být ve styku druhý rodič odebral, a bylo předáno tomuto rodiči.
Abyste správně sepsali návrh na výkon rozhodnutí, musíte dodržet celou řadu ustálených slovních obratů a frází, proto se raději obraťte na advokáta.
Jak poznat ovlivňování dítěte?
Ovlivněné dítě můžete poznat z toho, co říká. Typickými větami, které ovlivněné děti často pronáší jsou např.:
- tatínka nemám ráda, protože opustil maminku;
- pokud nebudu s maminkou, tak si maminka bude myslet, že ji nemám ráda a bude smutná;
- nechci k mamince, protože byla na tatínka ošklivá;
- nechci k tatínkovi, protože nemá rád maminku.
Babičky, dědečci a ostatní příbuzní
Bránění ve styku s dítětem se dopouštějí rodiče často také vůči příbuzným dítěte. V naší praxi jsme se již mnohokrát setkali s tím, že spousta (pečujících) rodičů ani neví, že dítě má právo na styk nejen se svým druhým rodičem, ale také se svým širším příbuzenstvem, například právě s prarodiči nebo sourozenci. Ústavní soud sice řekl, že tento styk nemůže být tak rozsáhlý ani postaven na stejnou úroveň styku s rodiči, nicméně právo na styk tu je. Opět však bude soudce hlavně zkoumat zájem dítěte. Hlavně to jestli by nedostatek styku s prarodiči znamenal pro dítě újmu.
Pokud Vám rodiče brání ve styku např. právě s Vašimi vnoučaty, můžete podat k soudu návrh na úpravu styku prarodičů a vnoučat.
Soud se bude zajímat hlavně:
- jestli nařízení styku je v nejlepším zájmu dítěte;
- budete muset prokázat svou schopnost postarat se o dítě;
- také se soudce bude zajímat, pokud jste se s dítětem už delší dobu neviděli, jestli dokážete vazby mezi Vámi a dítětem znova obnovit.
Důrazně Vám doporučujeme, abyste se snažili s rodičem domluvit. Věříme, že pokud začnete malými krůčky, např. přijdete za dítětem na narozeniny, na svátek nebo na Vánoce, tak Vám později pečující rodič (nebo rodiče) dovolí vzít například Vaše vnouče na výlet a později třeba i na víkend.
Pokud byste však museli zvolit soudní cestu, uvědomte si, že se jedná o složitý problém, který je pokaždé jiný, složitý a je plný emocí, proto kontaktujte advokáta se specializací na rodinné právo.
Právní předpisy
- zák. č. 89/2012 Sb., občanský zákoník – § 869 odst. 1
- zák. č. 89/2012 Sb., občanský zákoník – § 877 odst. 1
- zák. č. 89/2012 Sb., občanský zákoník – § 888
- zák. č. 89/2012 Sb., občanský zákoník – § 889
- zák. č. 89/2012 Sb., občanský zákoník – § 927
- zák. č. 40/2009 Sb., trestní zákoník – § 337
- zák. č. 292/2013 Sb., zákon o zvláštních řízeních soudních – § 502
- zák. č. 292/2013 Sb., zákon o zvláštních řízeních soudních – § 504
- zák. č. 99/1963 Sb., občanský soudní řád – § 74 a násl.
Judikatura
- II.ÚS 4247/18 – 1 Právo dítěte na styk s oběma rodiči
- I. ÚS 1081/20 – Na styk prarodiče s dítětem nelze použít stejná kritéria, jako by šlo o jeho rodiče
- I. ÚS 1079/17 – Údajné násilí ze strany rodiče neznamená automaticky zákaz styku
Odborná pomoc
Naše advokátní kancelář má bohaté zkušenosti s řešením rozvodů se vším, co k nim patří, ať již jde o nezletilé děti a alimenty, vypořádání společného jmění manželů, bránění ve styku s dítětem, zhodnocení nebo vyvedení majetku tzv. „odklony“ a práv bydlení.
Klientům nejčastěji poskytujeme konzultace, kontrolu či sepis návrhů a dohod, vyjednáváme podmínky s protistranou, ale především je zastupujeme v řízení před soudem.
Pokud se domníváte, že péče o Vaše děti není složitá problematika, zvažte, zda chcete tak důležitý krok podniknout bez odborné pomoci. Pokud chcete mít rozvod rychle za sebou, vyjít z něho se ctí a důstojností, doporučujeme Vám využít naše právní služby.
Nespornou výhodou využití našich služeb je poté i to, že Vám pomůže celou situaci vyřešit, pokud možno s minimem emocí, můžete ho využít jako prostředníka a nezhoršovat již tak mnohdy napjaté vztahy s druhým manželem či manželkou.
Věřte, že s naší praxí víme, že v rámci rozvodu se nevyplácí za každou cenu šetřit, protože pár ušetřených tisíci korun se Vám může v budoucnu velmi prodražit.