Alimenty zákon

Upravuje alimenty zákon? Jak se dozvím, zda mám nárok na alimenty nebo naopak povinnosti alimenty platit? Kolik by alimenty dle zákona měly činit? Jaký mám zvolit postup, když rodič svou vyživovací povinnost neplní? Alimenty neboli výživné nese řadu otázek, které se Vám pokusíme zodpovědět v našem článku Alimenty zákon.

Obsah článku:

Alimenty

Pojem alimenty, výživné není v zákoně přesně definovaný. Obecně však můžeme říct, že výživné je zvláštní druh majetkového plnění, které slouží k zabezpečování a úhradě potřeb mezi osobami, případně tvorbě úspor.

Přestože není vyloučeno, že alimenty budou mít podobu nepeněžitého plnění, v praxi se nejčastěji setkáme s plněním peněžitým. Běžně se alimenty platí v pravidelných měsíčních splátkách na bankovní účet oprávněné osoby.

Zákon upravuje alimenty rodičů vůči dítěti, dítěte vůči rodiči či obecně mezi předky a potomky, ale i alimenty mezi manžely či rozvedenými manžely. V neposlední řadě máte nárok dle zákona na alimenty neprovdané matky.

Alimenty pro dítě

Výživné vůči svému potomkovi má každý rodič do okamžiku, kdy dítě není schopné se samostatně živit. Co si pod neschopností samostatně se živit představit? Běžně půjde o situaci, kdy je dítě nezletilé nebo studuje. Musí však jít o smysluplné studium, které připravuje dítě na budoucí povolání. Kritérium nijak nesouvisí s věkem dítěte! Tedy povinnost platit výživné nezaniká dosažením zletilosti.

Současně vyživovací povinnost rodič může vůči svému dítěti mít celoživotně. Půjde o případy, kdy zdravotní stav neumožňuje dítěti se samostatně živit. Pokud Vám tedy druhý rodič tvrdí, že výživné hradit nemusí od 18 let věku dítěte, snaží se obejít své povinnosti.

Výše alimentů dle zákona

Zákon bohužel přesně nestanoví, kolik má výživné činit. Zároveň se ale v občanském zákoníku dozvíme, že dítě má právo na stejnou životní úroveň jako rodiče. Nejjednodušší postup bude vycházet z příjmů rodiče, který má výživné hradit. Na pomoc stanovení výše alimentů poté vydalo Ministerstvo spravedlnosti ČR doporučující tabulku. Podrobnosti ke stanovení výše výživného naleznete v samostatném článku na našich stránkách Výpočet výživného.

Obecně ale můžeme říct, že se výše alimentů nejčastěji odvíjí od dohody stran. Pokud dohoda není z jakýchkoliv důvodů možná, je nutné se obrátit na soud. Ten stanoví výši výživného, alimentů dle poměrů rodičů a potřeb dítěte. Takovou potřebou dítěte však může být i tvorba úspor. Nenechejte proto výši výživného pouze na zvážení platícího rodiče.

Pokud jednou soud o alimentech rozhodne, neznamená to, že se jejich výše nemůže v průběhu změnit. Ke změně alimentů však může dojít jen pro změnu poměrů na straně dítěte či rodiče.

Možná se domníváte, že alimenty nemohou být v praxi problém, ale bohužel opak je pravdou. Denně řešíme těžké situace rodičů, kteří na výživné pro dítě nedostávají od druhého rodiče ničeho či dostávají naprosté minimum. Zapomeňte v této problematice na svojí hrdost a vzpomeňte si, že alimenty platí rodič pro Vaše dítě, nikoliv pro Vás, jak se možná tváří. Nedopusťte, aby Vaše dítě strádalo na úkor rodiče, který se rozhodl začít druhý život.

Závěrem Vám proto doporučujeme, abyste se před podáním návrhu na stanovení či změnu výživného poradili s rozvodovým právníkem. Ten přesně ví, co v řízení dělat, aby byly chráněny zájmy Vašeho dítěte.

1 příklad za všechny

Představme si běžnou situaci v praxi. Rozvádíte se s manželem či manželkou, panuje mezi Vámi shoda na tom, že dítě zůstane ve Vaší péči, a proto se s druhým rodičem dohodnete, že bude platit výživné v určité výši. Běžně uzavírání takové dohody doprovází příslib rodiče, že se bude podílet na všech dalších výdajích dítěte, že kdykoliv v budoucnu platby zvýší podle potřeb dítěte. S takovou dohodou poté půjdete před soud, ten pokud neshledá rozpor se zájmy dítěte, což se v praxi běžně neděje, když soud spoléhá, že rodiče nejlépe znají potřeby a zájmy dítěte, dohodu schválí.

Vy se tedy staráte o dítě, druhý rodič hradí v lepším případě řádně dohodnuté výživné. Po určitém čase, velmi často již po pár měsících, ale zjistíte, že rodič nemá příliš zájem se podílet na mimořádných výdajích dítěte, že nechce hradit ničeho nad dohodnutou částku, ale především, že dohodnutá výše alimentů nepokrývá potřeby dítěte. Může tak být proto, že jednoduše při rozvodu nevíte, jak těžké bude zabezpečit potřeby dítěte svépomocí. Případně může dojít k nárůstu cen, jako je tomu nyní.

Vy se tedy obrátíte na rodiče s žádostí o zvýšení výživného, ale ten odmítne. V tomto okamžiku nastává nepříjemná situace. Soud může totiž změnit výši výživného pouze v případě, že došlo ke změně poměrů. Co to ale znamená? Jak takovou změnu tvrdit před soudem? Rozhodně nestačí tvrdit, že dohodnuté výživné nestačí na pokrytí poměrné části potřeb dítěte.

Posouzení, jaké kroky dál činit, bude vždy záviset na konkrétním případu. Nebojte se obrátit na našeho rozvodového právníka. Jsme připraveni Vám pomoci ke zdárnému cíli.

Alimenty vůči zletilému dítěti

Jak jsme si již výše řekli, rodiče mají vyživovací povinnost i po dosažení zletilosti svých dětí. Zletilost však pozměňuje jeden důležitý aspekt v řízení o výživném. A sice, že návrh na stanovení či zvýšení výživného nepodává rodič dítěte, nýbrž navrhovatel, žalobce, je v takovém řízení samotné dítě.

Další důležitou změnou je fakt, že řízení nespadá do tzv. zvláštních řízeních soudních, nýbrž do klasického sporného řízení. Soud tedy nebude aktivně sám zjišťovat oprávněnost návrhu, ale břemena leží na straně zletilého.

K této problematice jsme si pro Vás připravili na našich stránkách samostatný článek Výživné na zletilé dítě.

Co dělat, když rodič alimenty neplatí?

Bohužel i k tomuto může dojít a běžně dochází. Co dělat, pokud rodič neplatí alimenty Vám doporučíme v samostatném článku na našich stránkách Neplacení výživného.

Alimenty dítěte vůči rodiči

Mezi méně známé druhy alimentů patří alimenty dítěte vůči jeho rodiči, kdy podle zákona je dítě povinno zajistit svým rodičům slušnou výživu. Tato povinnost však nastává až v případě, že mezi rodiči nelze uplatnit vyživovací povinnost mezi manžely, popřípadě rozvedenými manžely. Aby měl rodič na alimenty nárok, musí u něho existovat stav odkázanosti, jinými slovy se nedokáže žádným způsobem sám uživit například z důvodu nemoci. Dítě však musí být schopno se samo živit, kdy rozsah alimentů je dán jeho možnostmi, schopnostmi a majetkovými poměry.

Pokud mají rodiče více dětí, má vůči nim povinnost platit alimenty každé dítě. Mohou tak vzniknout spory ohledně výše alimentů, kdy jedno z dětí platí více než druhé. Rozsah pak určuje soud. Pokud spor dospěje až do této fáze, je vždy lepší se obrátit na našeho advokáta, který ví, co soudce při určování výše alimentů posuzuje a udělá vše proto, aby řízení skončilo ve Váš prospěch.

Alimenty mezi manžely

Esenciální účel manželství je dle zákona mimo jiné vzájemná podpora a pomoc. Manželé jsou si tedy povinni se vzájemně podporovat. Současně má manžel právo na to, aby mu druhý manžel sdělil údaje o svých příjmech, stavu jmění.

Zákon zakotvuje rovněž pravidlo, že manželé mají mít zásadně stejný životní standard. Pokud se jeden z manželů distancuje od potřeb druhého manžela, případně odmítá finančně přispívat na chod domácnosti či samotné potřeby druhého manžela, manželé mají odlišnou hmotnou a kulturní úroveň, má tento manžel nárok domáhat se u soudu stanovení výživného.

Podmínkou nároku manžela na alimenty vůči svému manželovi není vedení společné domácnosti. Lze tak za jistých okolností požadovat po manželovi alimenty i v případě, že manželé žijí odděleně.

Pokud jste se ocitli v nelehké situaci a Váš manžel či manželka dali tzv. ruce pryč od Vašich potřeb, nenechejte si to líbit. Nebojte se obrátit na našeho advokáta, který Vám poradí, co dál.

Alimenty mezi rozvedenými manžely

Nárok na alimenty může mít také bývalý manžel, který není schopen se sám živit. Neschopnost manžela sám se živit poté musí mít původ v manželství nebo vzniknout v souvislosti s ním. Typickým příkladem je situace, kdy jeden z manželů zajišťuje péči o nezletilé dítě a není schopen nastoupit do odpovídajícího zaměstnání či jeden z manželů za trvání manželství utrpěl úraz, který vedl k jeho invaliditě a snížení příjmů.

Na rozdíl o alimentů mezi manžely, alimenty mezi rozvedenými manžely nezajišťují stejnou životní úroveň mezi rozvedenými manžely. Rozsah výživného mezi rozvedenými manžely zákon označuje pojmem přiměřená výživa. Tento pojem poté zahrnuje jak nezbytné potřeby, tak i další osobní potřeby rozvedeného manžela.

Zákon přesně stanovuje podmínky, za kterých je možno po bývalém manželovi alimenty požadovat. Zkušený právník je schopen posoudit, zda konkrétní klient tyto podmínky splňuje či nikoliv.

Sankční alimenty mezi rozvedenými manžely

Speciálním druhem alimentů mezi rozvedenými manžely je tzv. sankční výživné. Toto výživné může požadovat bývalý manžel, pokud s rozvodem nesouhlasil, převážně ho nezapříčinil a byla mu rozvodem způsobena závažná újma.

V takovém případě by sankční výživné mělo zajišťovat zásadně stejný životní standard, úroveň. Doba, po kterou má rozvedený manžel nárok na alimenty je však v tomto případě omezena 3 lety.

Alimenty neprovdané matky

Zákon upravuje také alimenty neprovdané matky, které mají matce zajistit od otce dítěte výživu a nahradit jí náklady spojené s těhotenstvím a porodem a také dorovnání příjmu, které se v souvislosti s tímto snížily. Zde stačí, aby bylo otcovství pouze pravděpodobné a soud matce právo na alimenty přizná.

I tyto alimenty jsou omezené, a to dobou 2 let od narození dítěte.

Pokud Vás napadají otázky, které jsme Vám v tomto článku nezodpověděli, podívejte se i do dalších článku na našem webu.

Nebo se neváhejte obrátit na našeho zkušeného advokáta, který Vám poradí a v případě, kdy to bude potřeba, Vám pomůže s dalším postupem ve věci.

Další příspěvky

Nezávazná konzultace zdarma

Potřebujete právní pomoc?
Naše rozvodové právníky můžete nezávazně kontaktovat pomocí formuláře níže.