Alimenty neboli výživné představují nejčastěji peníze, kterými rodič zabezpečuje potřeby svého dítěte. Naše právní úprava dále upravuje výživné mezi manžely a výživné neprovdané matky. Málo kdo také ví, že má vyživovací povinnost vůči svým rodičům, případně dalším osobám blízkým. V tomto článku se ale zaměříme pouze na alimenty vůči dětem.
Obsah článku:
- Alimenty vůči nezletilému dítěti
- Co soud rozhlední při určení výše alimentů?
- Alimenty vůči zletilému dítěti
- Stanovení výše alimentů
Alimenty vůči nezletilému dítěti
Dítě má zpravidla právo na stejnou životní úroveň jako jeho rodiče a tato úroveň by měla být zachována i v případě rozvodu rodičů. Alimenty tedy nezahrnují pouze náklady na stravu, bydlení, ale veškeré další potřeby.
Na tom, aby mělo dítě stejnou životní úroveň se podílí oba rodiče. Ten, u kterého dítě žije, nahrazuje svůj podíl z části i osobní péčí. Ten, u kterého dítě nežije, má pak stanovenou částku, kterou na výživu dítěte pravidelně přispívá. Tuto částku může určit dohoda rodičů. V případě, že se rodiče nedohodnou stanoví výši alimentů soud.
Co soud rozhlední při určení výše alimentů?
Výše alimentů, kterou soud určí ovlivňuje hned několik faktorů.
Soud vždy zohlední:
- majetkové poměry rodičů (jejich příjmy, nutné výdaje, jejich další vyživovací povinnost),
- odůvodněné potřeby dítěte,
- podíl osobní péče o dítě,
- životní úroveň rodičů (ekonomickou situaci nových partnerů).
Soud dále vezme v potaz také doporučující tabulku Ministerstva spravedlnost ČR. Tato určuje doporučující rozmezí procent, kolik by z čistého platu rodiče mělo jít na alimenty pro dítě. Výše procent se odvíjí od věku dítěte. Blíže Vás odkazujeme na článek výpočet výživného.
Alimenty vůči zletilému dítěti
Pro spoustu lidí bude novinkou, že se alimenty platí i dítěti, které je již plnoleté. Dovršením osmnáctého roku věku totiž povinnost rodiče platit na dítě alimenty nezaniká.
Rodiče musí platit alimenty na dítě až do okamžiku, kdy je objektivně schopné se samostatně živit. Jde tedy o dobu, kdy se soustavně připravuje na budoucí povolání studiem na vysoké škole. Tato povinnost však nezaniká podle občanského práva ani dosažením 26 let. Tato věková hranice je však směrodatná pouze pro vyplácení výživného státem. Podle zákona o státní sociální podpoře je dítě nezaopatřené pouze do dvaceti šesti let. Pokud tedy dítě studuje ještě ve 28 letech a soustavně se připravuje na budoucí povolání, hradí rodič alimenty i po tuto dobu.
Dalším případem, kdy je rodič povinný platit alimenty i po dosažení zletilosti dítěte je situace, kdy se dítě kvůli svému zdravotnímu stavu nemůže na budoucí povolání připravovat nebo nemůže povolání vykonávat. Pokud jsou tyto zdravotní problému dlouhotrvající, má dítě nárok na alimenty po celou dobu trvání, v některých případech také tato povinnost nezanikne nikdy.
Stanovení výše alimentů
Stejně jako při určování výše alimentů u nezletilého dítěte je i zde možná dohoda. V tomto případě již mezi dítětem a rodiči. Pokud se nedohodnou, rozhodne na návrh dítěte soud. Obdobně jako při určování výše alimentů u nezletilého se použije doporučující tabulka Ministerstva spravedlnosti. Soud dále zohlední odůvodněné potřeby dítěte a jeho majetkové poměry, schopnosti a možnosti a majetkové poměry rodiče.
Pokud jste rodič a máte za to, že vaše vyživovací povinnost již netrvá, nebojte se obrátit na našeho právníka, který vám pomůže podat návrh na zrušení této povinnosti na soud. Může jít o případy, kdy vaše dítě studuje jen na oko.
To platí také v případě, že máte za to, že by vám měly být alimenty od rodičů navýšeny, protože i navýšení je v případě změny poměrů na jedné ze stran možné.
Pokud rodič platí nepřiměřeně nízké alimenty, obraťte se na našeho rozvodového právníka.
Případně využijte jednu z našich služeb.