Po dobu trvání manželství mají manželé společné jmění, které zahrnuje jak dluhy tak majetek. K okamžiku, kdy je manželství rozvedeno toto společné jmění zaniká a je potřeba ho mezi teď už bývalé manžele rozdělit. V tomto článku se poté dozvíte, jak bude probíhat dělení majetku po rozvodu.
Podle zákona je rozdělení majetku po rozvodu možné provést dvěma způsoby. Buďto se na něm manželé dohodnou nebo o něm rozhodne na návrh jednoho z manželů soud. Pokud nedojde k rozdělení majetku po rozvodu do tří let, uplatní se zákonná domněnka vypořádání.
Obsah článku:
Dohoda manželů
Tato možnost vypořádání majetku po rozvodu představuje nejrychlejší a nejsnadnější řešení. V případě, že se manželé na rozdělení majetku dohodnou, soud už neupravuje majetkové poměry manželů, ani se jimi nezabývá.
Pokud se dohoda uzavírá během manželství nebo se týká nemovitých věcí, je potřeba ji uzavřít v písemné formě. V ostatních případech postačí smlouva ústní. Přesto Vám však doporučujeme dohodu uzavřít písemně. Vzorovou dohodu naleznete na konci tohoto článku.
Pokud chcete, aby soud o rozvodu rozhodl bez zkoumání důvodů rozvodu, tedy v režimu nesporného rozvodu, je nutné takovou dohodu uzavřít vždy.
Je možné uzavřít také dohodu pouze o části společného jmění manželů. O zbývající části pak opět rozhodne soud.
Rozdělení majetku soudem
Pokud není v silách manželů se o majetku dohodnout, obrací se soud. Soud o dělení majetku po rozvodu rozhodne vždy na návrh jednoho z manželů. Tento návrh můžete podat nejpozději do tří let od rozvedení manželství. Manžel nebo bývalý manžel, který návrh podává, musí v návrhu také blíže specifikovat obsah společného jmění. Například všechny nemovitosti, účty, dluhy. V tomto návrhu také uvádí, co by podle něho mělo komu připadnout.
Soud při rozdělování majetku zohledňuje následující zásady:
- Pokud jsou podíly obou na vypořádávaném společném jmění manželů jsou stejné, při určování hodnoty majetku se vychází z ceny věci v době vypořádání a ze stavu věci v době zániku společného jmění.
- Každý může požadovat, aby mu bylo uhrazeno to, co ze svého výhradního majetku vynaložil na společný majetek manželů.
- Každý nahradí to, co ze společného bylo vynaloženo na jeho výhradní majetek.
- Zváží se nezaopatřených dětí.
- Přihlédne se k tomu, kdo se jak staral o rodinu, zejména jak pečoval o děti a o rodinnou domácnost.
- Přihlédne se k tomu, kdo se jak zasloužil o nabytí a udržení majetkových hodnot náležejících do společného jmění manželů.
Pokud se manželé nedohodnou ani nepodají návrh k soudu
V případě, že manželé nijak neřeší rozdělení majetku po rozvodu, vypořádává se majetek po třech letech ze zákona. Podle zákona jsou hmotné věci movité ve vlastnictví toho z nich, kdo je pro svou potřebu, potřebu své rodiny nebo rodinné domácnosti výlučně jako vlastník užívá. Ostatní movité věci, nemovité věci, dluhy a pohledávky jsou v podílovém spoluvlastnictví a podíly jsou stejné.
V případech, kdy sepisujete dohodu o rozdělení majetku je důležité neudělat chybu, které byste mohli v budoucnu litovat. Pokud potřebujete s dohodou nebo s návrhem na rozdělení majetku soudem pomoct, neváhejte a obraťte se na našeho rozvodového právníka.
Případně využijte jednu z našich služeb.