Většina lidí se za života dostane do nezáviděníhodné životní situace, kdy musí pochovat svého bližního. Takový už je bohužel koloběh života, jenž se nedá zastavit. Se ztrátou bližního Vám sice pomoci nedokážeme, nicméně Vám alespoň můžeme říct, jak to dopadne s majetkem, který máte získat v rámci dědického řízení. Jak tedy bude vypadat dělení majetku při dědictví?
Obsah článku:
- Jak vypadá dělení majetku nabytého dědictvím za trvání manželství?
- Jak vypadá dělení majetku nabytého při dědictví u rozvodu?
Jak vypadá dělení majetku nabytého dědictvím za trvání manželství?
Podíváme se nejprve na situaci, kdy za trvání Vašeho manželství dojde k úmrtí osoby, jenž Vám odkáže věc movitou či nemovitou v závěti. Případně darováním pro případ smrti, dědickou smlouvou, nebo jste-li oprávněni na základě zákonné dědické posloupnosti.
Ať Vám svědčí právo z jakéhokoliv zmiňovaného dědického titulu, máme pro Vás dobrou zprávu. Takto zděděný majetek patří do Vašeho výlučného vlastnictví. Tedy ovšem za předpokladu, že zůstavitel nechtěl onu věc darovat Vám oběma do společného jmění manželů. Jedná se totiž o zákonem stanovenou výjimku při nabývání majetku za trvání společného jmění manželů po uzavření manželství. Nezáleží tedy na tom, zda jste nabyli zděděný majetek před uzavření manželství či během jeho trvání, neboť právě tento majetek patří jen a jen Vám. Není tedy třeba řešit žádné dělení majetku při dědictví.
Převod
Následná péče a spravování tohoto majetku je výlučně ve Vašich rukou. Kdy kupříkladu v případě prodeje takovýchto věcí patří zisk mimo režim společného jmění manželů a můžete s ním libovolně nakládat.
Plody a užitky
Jiná situace však nastává ve chvíli, kdy jste získali z pozůstalosti například byt a tento se rozhodnete pronajímat. V takovém případě již čistý zisk, který se skládá z rozdílu příjmu z nájemného a vynaložených nákladů na zachování podstaty bytu, představuje příjem do společného jmění manželů. Obdobně se postupuje při všech ostatních jak movitých či nemovitých zděděných věcech. Je to podobné vlastní správě majetku v případě smluveného majetkové režimu za trvání manželství. Kdy se každý z manželů sám stará o svůj majetek s výjimkou věcí potřebných pro chod domácnosti.
Dluhy
Pohledem z druhé strany, kdy neplynou z tohoto zděděného majetku zisky ale dluhy, pamatuje zákon i na tuto situaci. V takovém případě dluhy, které váznou na zděděném majetku, jdou k tíží pouze tomu z manželů, který takový majetek v rámci dědictví získal. Případně postihují i společné jmění manželů, ale jen do výše vneseného zisku z tohoto majetku, jako za situace výše zmiňovaného případu s nájmem bytu.
Jak vypadá dělení majetku nabytého při dědictví u rozvodu?
Nic však v životě není jednoduché jak se může na první pohled zdát. Je tomu tak i v případě rozvodu a následného vypořádání společného jmění majetku. Nejjednodušší to mají ti, kteří před uzavřením manželství uzavřeli smlouvu o úpravě majetkového režimu, lépe známou jako předmanželská smlouva. V takovém případě se o zděděný majetek staráte stejně jako o svůj dosavadní a při rozvodu manželství se řeší již jen společné vybavení domácnosti, úprava bytových poměrů (rozumějte např. kdo zůstane v nájmu) a výživné.
Jiná situace však nastane ve chvíli, kdy se rozvádíte s manželem/manželkou, neujednali jste si předmanželskou smlouvu a máte zákonný majetkový režim. Otázkou vyrovnání a dělení majetku jsme se již zabývali v dalších článcích na této webové stránce. Nyní se zaměříme více na otázku zděděného majetku ve výlučném vlastnictví jednoho z manželů.
Můžete Vás samozřejmě hned napadnout proč by se měla tato otázka vůbec řešit, když výše přeci tvrdíme, že dědictvím nabytý majetek je ve vlastnictví jen jednoho z manželů, a proto mu zůstane. Je tomu skutečně tak, nicméně nezřídka se stává, že je do tohoto výlučného majetku investováno ze společného jmění manželů, do kterého se přičiňují oba manželé, či naopak z výlučného majetku jednoho z manželů do společného jmění. V těchto případě tedy musíte řešit dělení majetku při dědictví.
Majetkové vypořádání soudem
Jedná se opět nejtypičtěji o situaci zděděné nemovitosti, do níž se následně uchýlíte se svou drahou polovičkou a nemovitost si opravíte k obrazu svému. Nástupem času však zjistíte, že si již nerozumíte a chcete se rozvést. Přičemž otázkou je, co by měl dělat ten z manželů, kterému nemovitost, do níž jste společně investovali, nepatří? Kdyby zákon nepamatoval na tento případ a ponechával řešení na lidech, dalo by se velmi pravděpodobně očekávat, že by druhému z manželů, jemuž nemovitost nepatří, zbyly jen oči pro pláč.
Aby tomuto zákonodárce předešel, stanovil pro případ soudního vypořádání společného jmění manželů určitá pravidla. Samozřejmě tato pravidla přichází v úvahu pro vypořádání jmění na základě podané žaloby na majetkové vyrovnání jedním z manželů. Soud v návaznosti na podanou žalobu přihlédne k majetkovým poměrům za trvání manželství. Je však na Vás, abyste soud informovali typicky o jedné z dále uvedených situací, když soud sám od sebe tyto skutečnosti nezjistí a ani to není jeho povinnost.
Investice
První situaci, kterou je potřeba řešit, je vynaložení majetku ze společného jmění manželů do výlučného majetku jedno z manželů. V našem případě, kdy hovoříme o zděděném majetku, se můžeme podívat na příklad se zděděnou nemovitostí. Jeden z manželů získá z pozůstalosti dům, do kterého se následně manželé přestěhují, ale je nutné ho opravit. Manželé proto vynaloží prostředky (nespadá sem však práce druhého manžela) do jeho opravy ze společného jmění. Nicméně vlastníkem je jen jeden z manželů a je tedy zhodnocen jen jeho majetek na úkor druhé manžela.
V takovém případě má manžel, kterému se tímto zhodnotil majetek, povinnost nahradit to, co bylo ze společného majetku takto vynaloženo. Avšak je pro úspěšné uplatňování Vašeho nároku na náhradu majetku vloženého do výlučného vlastnictví druhého manžela potřeba tvrdit, ale samozřejmě následně i dokázat.
Vnosy
Druhá situace nastane, když jeden z manželů vloží ze svého výhradního majetku. Tedy například ze zmiňovaného dědictví, ať již finanční či jiné prostředky do společného jmění manželů. V takovém případě hovoříme o tzv. vnosu.
Manžel, který vynaložil svůj výlučný majetek do společného jmění, má právo při majetkovém vypořádání obdobně jako v prvním výše zmiňovaném případě nárok na náhradu toho vnosu. Příkladem se opět podívejme na situaci, kdy zdědíte finanční obnos (jenž patří do Vašeho výlučného majetku), a tento investujete do opravy domu, patřícího již do společného jmění manželů, neboť jste si ho koupili po uzavření manželství. V takovém případě máte při majetkovém vyrovnání před soudem nárok na vrácení těchto financí. Kdy se tento nárok promítne do výše vyrovnávacího podílu, tedy bude Váš podíl vyšší o tuto částku. Samozřejmě opět nesmíte zapomenout tuto skutečnost před soudem nejen zmínit, ale i prokázat. V opačném případě to soud nezohlední.
Je nutné opět říci, že tyto skutečnosti musíte uvést v řízení před soudem, jinak je soud nezohlední. V obou případech potom soud hodnotí výši vnosu či zápočtu.
Majetkové vypořádání dohodou
Samozřejmě pokud se dohodnete na majetkovém vypořádání mezi sebou, je poté pouze na Vás, jak se vyrovnáte a zahrnete do své dohody vnosy a zápočty. Nicméně Váš zděděný majetek je stále pouze ve Vašem vlastnictví a nezahrnujete jej do dohody o majetkovém vypořádání.
Majetkové vypořádání zákonem
Pokud se však nedohodnete a půjdete cestou soudního majetkového vypořádání, platí pro Vás výše zmíněné. V případě, že byste se však nedohodli a ani nepožádali soud do 3 let od zániku manželství, nastane tzv. domněnka vypořádání. Kdy již máte bohužel smůlu s ohledem na případné vnosy či zápočty a těchto se již nedomůžete.
Současně s ohledem na jiné možnosti, jak se domoci této vynaložené investice, Vás moc nepotěšíme. Ani skrze bezdůvodné obohacení ve formě zhodnocení majetku Vašeho exmanžela či exmanželky se nedomůžete. Tou dobou již uplyne zákonem stanovená promlčecí lhůta.
Pokud Vám článek neodpověděl na Vaše dotazy, využijte jednu z našich služeb. Nebo se obraťte přímo na našeho rozvodového právníka.