Dělení majetku při rozvodu

V případě rozvodu manželství je potřeba rozdělit i společný majetek manželů. Jak bude vypadat dělení majetku při rozvodu, případně před rozvodem? To si řekneme v následujícím článku.

Obsah článku:

Dělení majetku při rozvodu dohodou

Se stávajícím manželem/manželkou můžete vypořádat společný majetek, již v rámci rozvodového řízení. Jak jste se dozvěděli v článku nesporný rozvod či rozvod dohodou, zákon předpokládá uzavření dohody o vypořádání společného jmění manželů. Pokud se tedy rozhodnete ukončit manželství dohodou, majetkové vypořádání je podmínkou pro rozhodnutí soudu.

Prakticky se tedy obracíte na soud s rozvodem manželství, ke kterému připojujete dohodu manželů o majetkovém vypořádání. Vzor této dohody naleznete na našich stránkách. Dohodu musíte uzavřít v písemné formě. Dále musí mít úředně ověřené podpisy, případně být ve formě notářského zápisu. Soud poté již nezkoumá její obsah a pouze tuto dohodu potvrzuje. Dohoda je pak účinná ke dni rozvodu manželství. Pro úplnost uvádíme, že k zániku společného jmění manželů dochází právní mocí rozhodnutí o rozvedení manželství.

Ve zkratce tedy při rozvodu dohodou dochází k dělení majetku již při rozvodu manželství.

Na co si dát ale pozor? Jak uvádíme výše, soud nepřezkoumává obsah Vaší uzavřené dohody. Dokonce ani nezkoumá, zda jste neopomněli do dohody nějaký majetek zahrnout. Zvažte, zda by nebylo vhodné, abyste se obrátili na rozvodového právníka. Učiňte tak, pokud máte hodnotnější majetek. Nebo pokud Vás druhý manžel či manželka Vás nutí do dohody, se kterou nesouhlasíte nebo jí nerozumíte. Případně, pokud s dohodou nesouhlasíte nebo pokud má druhý z manželů právní zastoupení. Vždy je lepší se poradit, než přijít o majetek, na který máte právo.

Dělení majetku při sporném rozvodu

Majetek může být vypořádán i během sporného rozvodu, nicméně již to není podmínkou pro rozvedení manželství. Během sporného rozvodu můžete postupovat obdobně, jako v případě nesporného rozvodu, tedy předložením smlouvy včetně jejích požadovaných náležitostí. Majetek tak můžete řešit u rozvodu.

Pokud však věci nejdou hladce a Vaše druhá polovička nesdílí názor na pokojné vypořádání, případně se nedokážete dohodnout komu má co připadnout, majetek nebude rozdělen při rozvodu.

Pokud tedy nejste schopni či ochotni se dohodnout, máte dvě možnosti. První je návrh na vypořádání společného jmění manželů. Druhou možností je rozdělení majetku neřešit. V tom případě se uplatní zákonná domněnka vypořádání.

Dělení majetku soudem

První možností vypořádání společného jmění manželů návrh soudu. Návrh na vypořádání můžete podat k soudu již během řízení o rozvod manželství. Případně můžete návrh podat do 3 let od rozvodu manželství.

Návrh, žalobu, k soudu podává jeden z manželů, případně oba, mohou podat návrh. Tato se podává k místně příslušnému soudu, kterým je okresní soud příslušný k rozvodu manželství. Připravte si však finance, neboť za návrh na vypořádání společného jmění manželů zaplatíte 2.000,- Kč. Za každou společnou nemovitost, která spadá do tohoto jmění dalších 5.000,- Kč. A dalších 15.000,- Kč v případě, že do tohoto jmění spadá závod či jeho organizační složka.

Činnost soudu

Soud po zahájení řízení na základě tvrzených skutečností obou manželů rozhodne o rozdělení majetku zejména do výlučného vlastnictví jednoho z nich. Případně za výjimečných situací do společného vlastnictví. Takto učiní pro každou věc a s ohledem na hodnotu věci přiřkne právo na vyplacení poloviny hodnoty věci v penězích druhému z manželů. Pokud by však ani jeden z manželů nechtěl některou z věcí, poté soud nařídí prodej této, potažmo těchto věcí, kdy se výtěžek z prodeje poměrně rozdělí mezi manžele. Současně při stanovování cen společných věcí se buď manželé dohodnou, nebo nedohodnou. Jak můžete čekat, častěji se manželé nedohodnou a je třeba znaleckých posudků na ohodnocení věci. S ohledem na tuto skutečnost se řízení protahuje, ale zároveň i prodražuje.

Dále je též potřeba myslet na tzn. vnosy a investice. Tedy majetek, typicky peněžní prostředky, které některý z manželů vnesl do společného jmění kupříkladu na opravu společně zakoupené nemovitosti nebo naopak majetek, který manželé vynaložili ze společného jmění manželů na výlučný majetek jednoho z manželů.

Pravidla vypořádání soudem

Při samotném vypořádání se soud řídí zejména těmito pravidly:

  • podíly obou manželů na vypořádávaném jmění jsou stejné;
  • každý z manželů nahradí to, co ze společného majetku bylo vynaloženo na jeho výhradní majetek;
  • každý z manželů má právo žádat, aby mu bylo nahrazeno, co ze svého výhradního majetku vynaložil na společný majetek;
  • přihlédne se k potřebám nezaopatřených dětí;
  • vezme se v potaz, jak se každý z manželů staral o rodinu, zejména jak pečoval o děti a o rodinnou domácnost;
  • přihlédne se k tomu, jak se každý z manželů zasloužil o nabytí a udržení majetkových hodnot náležejících do společného jmění.

Samozřejmě je nutné říci, že se nerozdělují mezi manžele pouze aktiva, nýbrž i pasiva, tedy dluhy vzniklé za trvaní manželství, jenž spadají do společného jmění manželů.

Na závěr bychom zmínili i možnost, že i po zahájení řízení o vypořádání společného jmění manželů se můžete ještě dohodnout a sepsat dohodu o vypořádání. Stává se, že manželé změní během řízení před soudem názor a raději se dohodnou, aby si ušetřili nejen čas a peníze, ale i nervy, neboť se spory o majetek mohou táhnout i po několik let.

Domněnka vypořádání

Tato situace nastane, pokud neuzavřete s manželkou či manželem dohodu. Případně ve lhůtě tří let od rozvodu nepodáte žalobu na vypořádání.

Domněnku vypořádání stanoví přímo zákon. A to konkrétně tak, že hmotné věci movité zůstanou ve vlastnictví toho, kdo pro je užívá jako vlastník, ostatní hmotné věci movité, nemovité budou v podílovém spoluvlastnictví obou bývalých manželů, kdy podíly obou manželů budou stejné a ostatní majetková práva, pohledávky a dluhy budou oběma náležet společně s tím, že podíly budou stejné.

Pokud máte jakékoliv otázky, obraťte se na nás. Nebo jednoduše využijte jednu z našich služeb.

Další příspěvky

Nezávazná konzultace zdarma

Potřebujete právní pomoc?
Naše rozvodové právníky můžete nezávazně kontaktovat pomocí formuláře níže.