Tento příspěvek představuje úvod do problematiky majetkových režimů mezi manžely. Dozvíte se, jak se dělí majetek mezi manžely, tedy kdo majetek vlastní. Prioritně se budeme zaměřovat na dělení majetku dle jednotlivých režimů společného jmění manželů.
Uzavřeli jste tzv. předmanželskou smlouvu, známou zákonu jako smlouvu o úpravě majetkového režimu budoucích manželů? Gratulujeme. V dnešní době sice láska při sňatku hraje prim. Nicméně není na škodu se dopředu s budoucím manželem/manželkou dohodnout na majetkových poměrech během manželství. Samozřejmě chápeme, že vášeň do vztahu tímto krokem nevlijete, zato si však v případě rozvodu ušetříte práci a bohužel často i nervy. Podíváme-li se ze statistického hlediska na počet uzavřených manželství a následných rozvodů v České republice od roku 1990 po současnost, všimneme si tendence klesajícího počtu sňatků při relativním zachování počtu rozvodů, které ovšem taky klesají s počtem uzavřených sňatků. Na základě tohoto můžeme říct, že téměř každé druhé manželství skončí rozvodem. Není tedy od věci se s partnerem dohodnout na majetkovém režimu manželů.
Obsah článku:
Dělení majetku podle majetkových režimů
Zákon předpokládá dva majetkové režimy. K tomuto poté přidává další způsob, kterým se však jen mění rozsah společného jmění manželů.
Zákonný režim
Prvním je režim zákonný, který vzniká mezi manželi po uzavření manželství, pokud se spolu nedohodnou předem. V takovém případě zákon stanovuje, co spadá do společného jmění manželů. Ve své podstatě do tohoto společného jmění manželů patří vše co jeden či oba manželé od uzavření manželství až do jeho zániku získali. Samozřejmě nejde o úplně všechny věci, zákon činí výjimku u věcí, které:
- slouží osobní potřebě jednoho z manželů (např. běžné oblečení, zdravotní pomůcky, hygienické potřeby, atd.);
- nabyl darem, děděním nebo odkazem jen jeden z manželů, ledaže dárce při darování nebo zůstavitel v pořízení pro případ smrti projevil jiný úmysl;
- získal jeden z manželů jako náhradu nemajetkové újmy na svých přirozených právech (např. bolestné);
- nabyl jeden z manželů právním jednáním vztahujícím se k jeho výlučnému vlastnictví (např. při prodeji nemovitosti patřící pouze jednomu z manželů patří zisk z prodeje pouze tomuto manželi, ale pokud takový byt pronajímá, tak nájemné z bytu již patří do společného jmění);
- nabyl jeden z manželů náhradou za poškození, zničení nebo ztrátu svého výhradního majetku (např. při náhradě škody za poškození automobilu, které nabyl do vlastnictví jeden z manželů před uzavřením manželství).
Současně patří do společného jmění manželů jak aktiva, tak i pasiva, tedy dluhy vzniklé a převzaté za trvání manželství. I zde však existují výjimky. Sice dluhy jednoho z manželů vzniklé před vznikem manželství, dále pokud vznikl či převzal jeden z manželů za trvání manželství dluh, avšak druhý manžel s tím nesouhlasil a nakonec v případě, kdy se dluhy týkají výhradního majetku jedno z manželů.
Smluvený režim
Druhým z majetkových režimů je tzv. smluvený režim. Tento může vzniknout před uzavření manželství, ale i během trvání manželství, pokud se manželé rozhodnout změnit své majetkové poměry.
V rámci smluvního režimu se mohou (téměř) libovolně odchýlit od zákona, nicméně možnosti nejsou opět bezbřehé. Vybrat lze přitom až ze tří variant, kdy si podstatně ulehčí případnou situaci, kdy by muselo dojít k dělení majetku. Vybrat si tedy mohou mezi režimem oddělených jmění, režimem vyhrazujícím vznik společného jmění ke dni zániku manželství a režim rozšíření či zúžení rozsahu společného jmění manželů v zákonném režimu. Současně zákon požaduje formu veřejné listiny. Typicky půjde o notářský zápis, kdy se poté tato smlouva o majetkovém režimu zaeviduje do veřejného seznamu vedeného Notářskou komorou České republiky.
Rozhodnutí soudu
Třetím a posledním způsobem, jak změnit rozsah společného jmění manželů, je na návrh manžela rozhodnutím soudu. Tímto může být upraveno společné jmění obdobně jako v případě smluvního režimu.
Více informací k problematice se dozvíte z článků v sekci majetkové vyrovnání.
Při řešení majetkového vypořádání však bude více než vhodné mít po svém boku zkušeného rozvodového právníka, který udělá vše pro to, aby řízení skončilo dle Vašich představ a zájmů.
Pokud potřebujete pomoc, neváhejte využít našich služeb. Nebo se přímo obraťte na našeho rozvodového právníka.