Rozhodli jste se se svým stávajícím manželem rozvést nebo se chce Váš manžel rozvést s Vámi a zvažujete jaké máte možnosti, případně která z nich pro Vás bude nejvýhodnější? Pokud ano, pokračujte ve čtení článku Kdy se vyplatí sporný rozvod, ve kterém se dozvíte, co může být výhodami sporného rozvodu.
Obsah článku:
- Co je to sporný rozvod?
- Kdy se vyplatí sporný rozvod
- Finanční výhody
- Nechci se rozvést
- Nedohodneme se na péči o dítě
Co je to sporný rozvod?
Sporný rozvod je spolu s rozvodem nesporným základní druh rozvodového řízení. Jde o rozvod, kdy soud zjišťuje příčiny rozvratu manželství.
Typicky sporný rozvod podává jeden z manželů, když druhý z manželů s rozvodem nesouhlasí. Případně, pokud manželé neuzavřou dohodu o poměrech k nezletilým dětem, vypořádání společného jmění, bydlení atd.
Zásadním rozdílem oproti rozvodu nespornému je zde také to, že soud musí zjišťovat, proč se chtějí manželé rozvést. To může být pro značné množství lidí velice nepříjemné, nicméně jsou situace, kdy se vyplatí tyto nepříjemnosti přetrpět.
Kdy se vyplatí sporný rozvod
Finanční výhody
V zásadě se vyplatí s manželem na rozvodu dohodnout a směřovat vše na rozvod nesporný. To může oběma ušetřit jak čas, tak peníze a nepříjemnostem během zjišťování rozvratu manželství. Existují ale i jisté výjimky.
V této souvislosti se bavíme především o otázce vypořádání společného jmění. Může totiž nastat situace, že druhý z manželů trvá na vypořádání jmění ve výši, která Vám nepřipadá jako spravedlivá. Případně Vás může druhý z manželů do rozvodu manželství dohodou nutit.
Významně se poté sporný rozvod vyplatí v případě, že jste za trvání manželství investovali do výlučného jmění jedno z manželů. Typicky jste za trvání manželství spláceli dluhy jednoho z manželů, rekonstruovali dům ve výlučném jmění jednoho z manželů apod.
Sporný rozvod je rozhodně výhodnější například také v situaci, kdy manžel požaduje polovinu společného jmění bez ohledu na to, že bude mít druhý manžel ve své péči děti, které by neměly kde bydlet. V tom případě soud přihlédne k potřebám dětí a rozhodne v jejich nejlepším zájmu.
Nechci se rozvést
Sporný rozvod je také jedinou nevyhnutelnou cestou v případě, kdy se jeden z manželů rozvádět nechce. Existují ale případy, kdy soud manžele nerozvede. Pokud se tedy jeden z manželů rozvádět nechce a myslí si, že naplňuje podmínky pro nemožnost rozvodu manželství, rozhodně není moudré na rozvod kývnout. Takovým důvodem je podle zákona situace, kdy je rozvod manželství v rozporu se zájmem manžela, který se na rozvratu manželství převážně nepodílel. Soud manžele nerozvede také v případě, kdy by byl tento rozvod v rozporu se zájmy společného nezletilého dítěte daným zvláštními důvody. Tím může být například invalidita dítěte nebo jeho fyzické nebo psychické postižení. Existence tohoto zvláštního důvodu je pro rozpor se zájmy dítěte nutná, neboť rozvod není v zájmu dítěte nikdy.
Nedohodneme se na péči o dítě
Pokud se manželé nedohodnou na budoucím režimu péče o děti, je na soudu, aby o tom rozhodl. Za předpokladu, že se manželé nejsou schopni domluvit je tedy lepší nechat věc na soudu než podlehnout nátlaku druhého manžela a domluvit se na režimu, který nebude jednomu z manželů vyhovovat a v budoucnu by mu případně zásadně omezil styk s jeho dítětem.
V této souvislosti zmiňujeme rovněž úpravu výživného. Pokud totiž uzavřete dohodu o úpravě poměrů k nezletilému dítěti a dohodnete se ku příkladu na nátlak jednoto z manželů na výši výživného, bude obtížné tuto výši změnit, když soud rozhodne o zvýšení či snížení výše výživného pouze za předpokladu, že došlo ke změně poměrů. Taková změna poměrů bývá například změna zaměstnání rodičů, nástup dítěte na základní, střední či vysokou školu. Naopak změna poměrů není situace, že výživné rodiče dohodou stanovili v nepřiměřeně nízké výši. Apelujeme tedy na Vás, abyste se o výši výživného poradili před uzavřením případné dohody s rozvodovým právníkem.
V některých situacích může být pro manželé, kteří nejsou zastoupení advokáty také komfortnější vyřešit věc před soudem, který bude manželé během řízení usměrňovat, než v soukromí, kde by mohlo docházet k neřízeným hádkám.
Závěrem Vám můžeme poradit, že se vyplatí obrátit na odborníka, rozvodového právníka. Dobrý rozvodový právník je totiž schopen situaci posoudit a vyhodnotit k Vašemu prospěchu a vy se nemusíte bát, že v rozvodu cokoliv podceníte nebo nedomyslíte.
Nebojte se si říct o pomoc, jsme tady pro Vás.