Asi se shodneme, že rozvod je jedna z nejtěžších životních situací. Stojíte na křižovatce, máte strach, potýkáte se se smutkem, bolestí, a navíc vnímáte finanční stránku věci. Přemýšlíte, jak vypořádat majetek tak, abyste ho nemuseli rozřezat na dvě části? Náš článek Vám poradí, jak na majetkové vypořádání.
Pro majetkové vyrovnání po rozvodu platí, že společné jmění manželů zaniká okamžikem zániku manželství, tedy ku příkladu rozvodem manželství. Od rozvodu manželství už nabýváte majetek každý sám pro sebe. Společné jmění manželů včetně dluhů si ale mezi sebou musíte po rozvodu nějakým způsobem vypořádat. Případně vyčkat až to za Vás učiní zákon.
V tomto článku vycházíme z toho, že společné jmění manželů podléhá zákonnému režimu. Tedy, že jste si před případně za trvání manželství neupravili majetkový režim smluvně, ani společné jmění manželů nebylo zrušeno nebo zúženo rozhodnutím soudu.
Obsah článku:
- Co spadá do společného jmění manželů?
- Dohodneme se na majetkovém vypořádání po rozvodu
- Nedohodneme se na majetkovém vypořádání po rozvodu
- Žaloba na majetkové vypořádání
Co spadá do společného jmění manželů?
Obecně
Společným jměním se rozumí všechny věci, práva a dluhy, které v průběhu trvání manželství nabyde ať už jeden nebo oba manželé. Majetek se tak stává součást společného jmění, přestože se na samotném nabytí například jeden z manželů vůbec nepodílel. Mezi běžné jmění manželů patří majetek nabytý koupí, směnou, zápůjčkou, plnění poskytnutá z uzavřených smluv. V těchto případech není podstatné, zda smlouvu uzavřeli oba manželé, nebo jen jeden z nich.
Výjimky
Uvedené pravidlo neplatí bezmezně, neboť existují výjimky. Mezi takové výjimky patří například dar či dědictví, které nabyl jen jeden z manželů; majetek, který slouží osobní potřebě jednoho z manželů (např. oblečení, hygienické potřeby); náhrada nemajetkové újmy na přirozených právech; to, co nabyl jeden z manželů náhradou za poškození, zničení nebo ztrátu svého výhradního majetku případně to, co nabyl jeden z manželů právním jednáním vztahujícím se k jeho výlučnému vlastnictví (např. prodejem).
Firma
Pokud jeden z manželů začal během manželství podnikat, patří do společného jmění i jeho podíl ve společnosti. K této problematice Vás však odkazujeme na samostatný článek Majetkové vyrovnání firmy na našich stránkách.
Dluhy
Zároveň však součástí společného jmění jsou i dluhy převzaté za trvání manželství. Konkrétně jde o dluhy převzaté oběma manžely společně za trvání manželství; dluhy převzaté jen jedním z manželů za trvání manželství při obstarávání každodenních nebo běžných potřeb rodiny nebo ty, k jejichž převzetí dal druhý manžel souhlas; případně dluhy týkající se výlučného majetku jednoho z manželů v rozsahu, který odpovídá zisku z tohoto majetku nebo dluhy vzniklé před vznikem manželství, které jsou do společného jmění zařazeny na základě smluvní modifikace nebo dluhy z právních jednání týkajících se společného jmění nebo jeho součástí. Výjimku naopak tvoří dluhy, které se týkají majetku, který náleží výhradně jednomu z manželů a dluhy, které převzal jen jeden z manželů bez souhlasu druhého, aniž by se zároveň jednalo o obstarávání každodenních nebo běžných potřeb rodiny a nakonec samozřejmě dluhy každého z manželů vzniklé před uzavřením manželství apod.
Dohodneme se na majetkovém vypořádání po rozvodu
Majetkové vypořádání po rozvodu manželství je snazší v případech, kdy se manželé dokážou dopředu na vyrovnání dohodnout.
Nespornou výhodou tohoto postupu je fakt, že si majetkové vypořádání upravujete vy sami. Soud do tohoto nijak nezasahuje, nezabývá se tím, zda je vypořádání spravedlivé atd. Uvedené však může představovat velký problém zejména v situaci, kdy jeden z manželů využije situace ve svůj prospěch. Zpozorněte proto, pokud druhý z manželů vyhledá právní pomoc, zatímco vy žádného právního zástupce nemáte.
Dohoda o vypořádání
Dohodu o vypořádání majetku musíte uzavřít dobrovolně. Pokud vypořádáváte nemovitost či dohodu uzavíráte za trvání manželství, musíte ji sepsat písemně. Písemnou formu však doporučujeme vždy, aby v budoucnu nemohlo dojít ke sporům.
Přestože dohodu o majetkovém vyrovnání můžete a v případě nesporného rozvodu, kde tato dohoda je nezbytným předpokladem, dokonce musíte uzavřít před tím, než je manželství soudem rozvedeno, nejzazším termínem uzavření dohody jsou 3 roky od rozvodu manželství. Po této lhůtě dochází k zákonnému vypořádání společného jmění manželů. A to tak, že hmotné věci movité jsou ve vlastnictví toho z manželů, který je pro potřebu svou, své rodiny nebo rodinné domácnosti výlučně jako vlastník užívá, ostatní hmotné věci movité a věci nemovité jsou v podílovém spoluvlastnictví obou; jejich podíly jsou stejné, ostatní majetková práva, pohledávky a dluhy náleží společně oběma; jejich podíly jsou stejné. Prakticky tedy dojde v případě nesporného rozvodu k majetkovému vyrovnání ke dni rozvodu manželství. V případě sporného rozvodu dojde k majetkovému vyrovnání uzavřením dohody mezi manžely, nejpozději do tří let od rozvodu.
Pokud si to shrneme, v případě nesporného rozvodu, jak už víte z článků v sekci rozvod manželství, musíte uzavřít dohodu o majetkovém vyrovnání. V případě sporného rozvodu poté zpravidla dohoda o majetkovém vyrovnání není na místě. To nicméně neznamená, že byste ji uzavřít nemohli. Stává se, že přestože mezi manžely zpočátku v případě sporného rozvodu panuje neochota uzavřít jakoukoliv dohodu o majetku, nakonec dospějí k závěru, že dohoda představuje nejjednodušší způsob řešení věci. Nadto dohoda o vypořádání společného jmění manželů může být uzavřena i poté, co jeden z manželů podá žalobu na vypořádání k soudu.
Přestože si můžete sepsat dohodu o vypořádání svépomocí, doporučujeme Vám obrátit se na našeho rozvodového právníka, který zajistí, že uzavíraná dohoda je vůči Vám fér.
Nedohodneme se na majetkovém vypořádání po rozvodu
Jiný postup bude, když se manželé nedohodnou na majetkovém vypořádání. V tomto případě manželství soud rozvede v režimu sporného rozvodu, ve kterém nedochází obyčejně k majetkovému vyrovnání.
Vypořádání soudem
Rovněž v řízení před soudem bude probíhat dokazování ohledně ceny vypořádané věci a jen málokdy jsou strany ochotny se dohodnout, a proto jsou v řízení často předkládány znalecké posudky. Dále se mohou a v praxi i objevují situace, kdy je potřeba vypořádat vnosy a investice, což ve zkratce znamená finanční prostředky, které byly vynaloženy ať už z výlučného jmění jednoho z manželů, tedy z majetku, který nespadá do společného jmění na společné jmění anebo naopak ze společného jmění manželů na výlučný majetek jednoho z manželů. Typicky půjde o situace, kdy použijete své úspory na koupi domu, který poté bude spadat do společného jmění, případně o situaci, kdy za trvání manželství splácíte úvěr jednoho z manželů nebo používáte společné prostředky (např. i mzdu jednoho z manželů) na rekonstrukci výlučného majetku jednoho z manželů, typicky dům či byt, ve kterém bydlíte, ale vlastní ho jen jeden z manželů.
Jak již asi tušíte, vypořádání společného jmění soudem je velmi náročný proces, který není radno podcenit. V praxi se proto můžete v problematice a před soudem lehce ztratit a vyjít z vypořádání nejenom bez majetku, ale rovněž s povinností uhradit společné druhy. Rovněž lze očekávat, že druhý z manželů bude situaci řešit s právním zástupcem. Je poté na Vašem zvážení, zda se neobrátit na našeho rozvodového právníka. Jak totiž říkají sami naši rozvodoví právníci, šetření na rozvodovém právníkovi se v budoucnu může šeredně prodražit.
Vypořádání zákonem
Pokud se však nerozhodnete situaci řešit, po uplynutí 3leté lhůty, ve které máte možnost požádat soud o vypořádání, případně uzavřít dohodu o vypořádání, dochází k zákonnému vypořádání společného jmění manželů a to tak, že hmotné věci movité jsou ve vlastnictví toho z manželů, který je pro potřebu svou, své rodiny nebo rodinné domácnosti výlučně jako vlastník užívá, ostatní hmotné věci movité a věci nemovité jsou v podílovém spoluvlastnictví obou; jejich podíly jsou stejné, ostatní majetková práva, pohledávky a dluhy náleží společně oběma; jejich podíly jsou stejné.
Žaloba na majetkové vypořádání
V případě, že se budete obracet na soud, aby rozhodl o vypořádání zaniklého jmění manželů, bude příslušný k projednání okresní soud, jenž rozhodoval o rozvodu manželství.
Za návrh na zahájení řízení o vypořádání společného jmění manželů budete muset uhradit soudní poplatek ve výši 2.000 Kč. Tento poplatek se zvyšuje o 5.000 Kč za každou nemovitou věc. A dále o 15.000 Kč za každý obchodní závod nebo jeho organizační složku, která je předmětem vypořádání. Tento poplatek můžete zaplatit pomocí kolků, které zakoupíte na pobočce České pošty (jen za situace, kdy soudní poplatek bude činit max. 5.000,- Kč) nebo jednoduše převodem na bankovní účet soudu. Soudní poplatek můžete uhradit spolu s podáním návrhu nebo vyčkat na výzvu soudu k zaplacení. V případě, že ani po výzvě soudu by nedošlo k jeho úhradě, soud řízení zastaví.
Veškeré tyto prvotní kroky Vám bez starostí vyřídí i Váš právní zástupce, kterého můžete o pomoc s majetkovým vypořádáním vyhledat a ušetřit si tak Váš čas a nervy. Pokud se manželé nedokážou dohodnout na hodnotě věcí, jež mají být v rámci řízení vypořádány, je třeba počítat též s náklady v řádech tisíců za znalecké posudky.
Pokud potřebujete pomoc, neváhejte využít našich služeb, rozvodového právníka.
Ke stažení jsme pro Vás připravili následující formuláře: