To, že se jeden z rodičů nechce postavit ke svým povinnostem vůči dítěti čelem není ojedinělá záležitost. Jak by měl v této situaci postupovat druhý z rodičů se dozvíte v tomto článku. Náhradní výživné je dávkou, kterou poskytuje stát. Na tuto dávku má právo nezaopatřené dítě, vůči kterému jeden z rodičů neplní vyživovací povinnost a zpravidla ho tak vychovává pouze jeden z rodičů.
Obsah článku:
- Kdy má dítě nárok na náhradní výživné?
- Jak si o náhradní výživné zažádat?
- Výše náhradního výživného
- Doba pobírání náhradního výživného
Kdy má dítě nárok na náhradní výživné?
Aby dítěti vznikl nárok na náhradní výživné, musí být splněny všechny následující podmínky:
- Soud stanovil jednomu z rodičů vyživovací povinnost (alimenty) a tento rodič vyživovací povinnost neplní.
- Dítě musí mít na území České republiky trvalý pobyt.
- Dítě musí být nezaopatřené. To znamená, že je mladší 15 let nebo probíhá soustavná příprava na budoucí povolání a dítě předloží potvrzení o studiu.
- Dítě musí mít trvalý pobyt na území České republiky. Pokud má ale skutečné bydliště v zahraničí, nárok na výživné nemá.
- Zahájili jste proces vymáhání dlužného výživného. V této věci je možné se obrátit buďto na exekutora, aby zahájil exekuční řízení nebo soud, aby zahájil soudní výkon rozhodnutí.
Jak si o náhradní výživné zažádat?
Aby dítě dostalo toto výživné, je potřeba, aby byla na Úřad práce podaná žádost. Tato žádost se podává písemně na tiskopisem na příslušném pracovišti podle trvalého pobytu oprávněného dítěte. Pokud nejsou na vyzvání úřadu doplněny informace, úřad žádost zamítne. Je tedy potřebné, aby probíhala spolupráce s úřadem.
Výše náhradního výživného
Výši náhradního výživného určuje vždy Úřad práce České republiky prostřednictvím krajských poboček. Náhradní výživné je splatné měsíčně a jeho maximální částka činí 3.000,- Kč.
Pokud rodič platí pouze část výživného, dorovnává se výše výživného určená soudem rodiči, maximálně ale 3 000,- Kč.
Pokud rodič platí nepravidelně, určí se průměr za poslední čtyři měsíce a opět se výše výživného dorovnává maximálně do 3 000,- Kč.
Doba pobírání náhradního výživného
Náhradní výživné může úřad přiznat a vyplácet maximálně po dobu 24 měsíců, které nemusí jít po sobě. Můžete tedy čerpat například rok, pak půl roku ne a pak další rok.
Vyplacenou částku stát následně uplatní po dlužníkovi. V tomto případě tedy po rodiči, který alimenty neplatí, nebo platí pouze část.
V případě, že bychom Vám v tomto článku nezodpověděli veškeré Vaše otázky nebo Vás například zajímá, jaké jsou výhody a nevýhody vymáhání výživného prostřednictví soudu a exekutora, nebojte se obrátit na našeho právníka.