Přete se o majetek? Řešení ve třech krocích

Prošli jste si nepříjemnou procedurou rozvodu manželství a čeká Vás další, neméně příjemná? V tomto článku, Přete se o majetek? Řešení ve třech krocích, si řekneme, jak postupovat, abyste se nenechali při dělení majetku oškubat a mohli klidně spát.

Rozvod manželství nikdy není příjemným procesem a to samé platí i o dělení majetku, zejména v případě, kdy se svým bývalým manželem nevycházíte úplně dobře. Jde ale o poslední věc, kterou musíte vyřešit, abyste měli celé rozvodové kolečko za sebou. Při rozhodování o majetku se vždy vyplatí odhodit zášť stranou a zkusit se s bývalým manželem na vypořádání společného jmění dohodnout.

Obsah článku:

Krok číslo 1: Zkuste se dohodnout

Dohoda bývalých manželů je cestou rychlejší, levnější a také komfortnější. To vše z toho důvodu, že se nemusí před soud, u kterého je řízení časově náročné. Vše tedy můžete vyřešit s bývalým manželem v soukromí. Sami se domluvíte na tom, komu připadne který majetek a kdo platí které dluhy. Dejte si ale pozor na dohodu uzavřenou ohledně nemovité věci, ta musí být v písemné podobě. Ostatní dohody mohou být ve formě ústní. Když se takto na všem dohodnete sami, soud nemusí vůbec zasahovat.

I přes dobré vztahy Vám však doporučujeme uzavřít dohodu vždy písemně. Pokud je smlouva sepsána řádně, není v budoucnu možné si ji vykládat k obrazu svému podle toho co se mi zrovna hodí a nalézat v ní kličky. Abyste si mohli být jisti tím, že máte opravdu dobře napsanou dohodu o vypořádání společného jmění manželů, doporučujeme Vám oslovit zkušeného rozvodového právníka, který Vám se vším pomůže a do smlouvy zanese veškeré Vaše požadavky. Na tomto se vyplatí nešetřit, protože do budoucna by Vás špatná smlouva mohla stát mnohem více peněz.

Přesto, že zákon používá slovo dohoda, nejde o nic jiného než o uzavření smlouvy. Proto je důležité, aby s dohodou opravdu obě strany souhlasily a dohodu strany neuzavíraly pod nátlakem jedné ze stran. Taková dohoda by totiž byla neplatná.

Samozřejmě se může stát, že jsou vztahy mezi bývalými manželi vyhrocené tak, že dohoda není možná. Současně uzavřít dohodu nedoporučujeme v následujících situacích:
  • máte hodnotnější majetek, závazky a dluhy, které je třeba důkladně vypořádat,
  • máte nebo Vám hrozí exekuce nebo insolvence,
  • druhý manžel či manželka Vás nutí do dohody, se kterou nesouhlasíte nebo jí nerozumíte,
  • víte, že druhý manžel či manželka neuvádí pravdivé informace,
  • jste vy nebo Váš manžel či manželka společníkem v obchodní korporaci (např. společnosti s ručením omezeným),
  • za trvání manželství jste se podíleli významně na rekonstrukci, opravě výlučného majetku druhého manžela či manželky (např. domu, který manžel či manželka nabyli darem, dědictvím),
  • máte s druhým manželem či manželkou majetek v podílovém spoluvlastnictví,
  • nejste si zcela jisti, jaký majetek spadá do společného jmění manželů,
  • domníváte se, že navrhované vypořádání není spravedlivé.

Případně se přete o majetek? V tom případě přejdeme ke kroku číslo dvě.

Krok číslo 2: Obraťte se na soud

Soud rozhodne o dělení majetku vždy na návrh jednoho z manželů, který musíte podat do tři let od rozvodu. V tomto návrhu musíte uvést vše, co je obsahem společného majetku. Současně uvedete, jak by měl být majetek rozdělený.

Vychází se ze zásady, že podíly bývalých manželů jsou stejné. Soud ale zohledňuje ještě další okolnosti, které mohou výši podílu ovlivnit.

Soud při rozdělování majetku zohledňuje, se řídí následujícím:

  • Pokud jsou podíly obou manželů na vypořádávaném společném jmění manželů stejné, při určování hodnoty majetku se vychází z ceny věci v době vypořádání a ze stavu věci v době zániku společného jmění.
  • Každý může požadovat, aby mu bylo uhrazeno to, co ze svého výhradního majetku vynaložil na společný majetek manželů.
  • Přihlédne se k tomu, kdo se jak zasloužil o nabytí a udržení majetkových hodnot náležejících do společného jmění manželů.
  • Každý nahradí to, co ze společného bylo vynaloženo na jeho výhradní majetek.
  • Přihlédne se k potřebám nezaopatřených dětí.
  • Přihlédne se k tomu, kdo se jak staral o rodinu, zejména jak pečoval o děti a o rodinnou domácnost.

Krok číslo 3: Nedělejte nic

Pokud jste spokojeni s tím, jak máte majetkové poměry aktuálně po rozvodu nastaveny, nemusíte činit žádné kroky a majetek se po 3 letech rozdělí sám. Konkrétně movité věci, které jsou používány pro potřebu jednoho z bývalých manželů nebo dětí zůstanou ve vlastnictví toho, kdo je užívá a ostatní movité a nemovité věci, dluhy a pohledávky se stanou součástí podílového spoluvlastnictví, kdy podíly jsou stejné.

Tip na závěr – Krok číslo 0: Předmanželská smlouva

Pro příště Vám doporučujeme sepsat předmanželskou smlouvu. Předmanželská smlouva nemusí být jen záchrannou sítí pro případ, že by se manželství rozpadlo, ale může upravovat i režim společného jmění manželů během manželství. Snoubenci nebo manželé se tak mohou v klidu domluvit na rozdělení budoucího majetku v době, kdy mají dobré vztahy, a tím se vyhnou hádkám o majetek při případném rozvodu.

Věříme, že díky našemu článku, Přete se o majetek? Řešení ve třech krocích, již víte, co dělat. Pokud budete potřebovat pomoc, neváhejte se obrátit na našeho rozvodového právníka. Případně využijte jednu z našich služeb.

Další příspěvky

Nezávazná konzultace zdarma

Potřebujete právní pomoc?
Naše rozvodové právníky můžete nezávazně kontaktovat pomocí formuláře níže.