Rozcházíte se se svým partnerem či partnerkou a máte společné děti? Domníváte se, že by bylo vhodné nebo přímo nutné upravit péči, styk a výživné u dítěte? Pokud na předchozí dvě otázky byla odpověď ano, je článek Rozchod s partnerem – partnerkou a děti určen Vám.
Obsah článku:
Zákonná úprava
Než se pustíme do popisu konkrétních kroků, které musíte učinit. Rádi bychom uvedli, že zákon nestanovuje povinnost rodičům dítěte, pokud nejsou sezdaní, obrátit se na soud, aby rozhodl o otázkách týkajících se dítěte. Tedy pokud procházíte rozchodem a domníváte se, že s partnerem či partnerkou se v budoucnu na otázkách týkajících se dítěte dohodnete, nemusíte návrh na úpravu péče, styku a výživného podávat k soudu. Bude tedy dostačující, pokud se s bývalým partnerem či partnerkou dohodnete. Přesto však doporučujeme, abyste se obrátili na soud, který rozhodne o poměrech k dítěti. Vyhnete se tak v budoucnu zbytečně vzniklým problémům a napětí.
Situace však bude jiná, když nenacházíte s partnerem či partnerkou společnou řeč, v minulosti došlo k porušení dohody, anebo se jen chcete vyvarovat v budoucnu možným konfliktům.
Dohoda
Pokud upravujete péči, styk a výživu o nezletilé dítě čistě z prevence, jste schopni se s druhým rodičem na všem dohodnout, nejjednodušší volba bude uzavřít dohodu. Následně se obrátíte na soud s návrhem a přiložíte uzavřenou dohodu. Soud poté zohledňuje uzavřenou dohodu a samotné řízení představuje spíše formalitu. Ve zkratce tedy pokud dohoda sepsána rodiči není zjevně proti nejlepšímu zájmu dítěte, soud ji schválí. Vy tak u soudu strávíte zhruba hodinu svého času a otázku péče o nezletilé dítě máte vyřešenou.
Pokud není dohoda možná
Odlišná situace nastává, pokud druhý rodič nekomunikuje nebo nemá zájem o klidné řešení situace. V tomto případě se obrátíte na soud s návrhem na úpravu poměrů k dítěti. V průběhu řízení Vás soud povede k uzavření dohody, u mnohých soudů i konkrétními postupy. Pokud se ani tak nedohodnete na otázkách péče, styku a výživného, připravte se na náročné jednání. Soud totiž dále zjišťuje poměrně rozsáhlým dokazováním nejlepší zájem dítěte, často nařídí posudky od psychologů, lékařů, vyžaduje zprávy ze školy apod. Ve finále se tak konflikt rodičů dotkne především dítěte.
Pokud si nejste jistí v otázce formy péče o nezletilé dítě, tedy tím, co znamená, že je dítě svěřeno do výlučné neboli individuální péče jednoho z rodičů, do střídavé péče rodičů nebo do péče společné, odkazujeme Vás na náš článek péče o nezletilé dítě.
Pokud potřebujete pomoc, neváhejte využít služeb našeho právníka.