Rozvodové řízení nevěra

Manželská věrnost je jednou ze základních podmínek šťastného manželství. Rovněž dle zákona si jsou manželé povinni být věrní. Současně je ale nevěra jednou z nejčastějších příčin rozvodu. V článku rozvodové řízení nevěra si představíme, jaké důsledky může z pohledu práva při rozvodu a majetkovém vypořádání nevěra mít důsledky.

Obsah článku:

Obecně k důsledkům nevěry při rozvodu manželství

Nevěra jednoho z manželů je soudy obecně považována za příčinu rozvratu manželství. Za situace, že v rozvodovém řízení před soudem prokážete, že manžel či manželka byli nevěrní, bude jako příčina rozvodu stanovena tato skutečnost. Ačkoliv se může zdát, že příčina rozvratu a následného rozvodu není důležitá, opak je pravdou a může mít dalekosáhlé důsledky na další poměry manželů.

Dopad nevěry na výživné před a po rozvodu

Nevěra je dle konstantní rozhodovací praxe soudů důvod pro odepření výživného pro manžela. Jak totiž stanoví občanský zákoník, manželé mají nárok na stejnou hmotnou a kulturní úroveň. Představte si situaci, že má manžel či manželka nemanželský poměr, užívá si čas s milenkou či milencem, ale současně mezi manžely stále platí vyživovací povinnost. Touto optikou byste tedy dále měli finančně či jinak podporovat nevěrného manžela či manželku. Naštěstí ale na tuto situaci reagují zcela logicky soudy tak, že pokud si řeknete, že nadále nechcete hmotně druhého z manželů podporovat. Nevěrník se nedomůže výživného ani v řízení před soudem.

Tato otázka nabývá důležitosti rovněž při rozvodu manželství. V rámci rozvodu, majetkového vyrovnání, totiž mohou manželé za splnění předpokladů žádat o výživné druhého z manželů. Pokud bude ale jako příčina rozvratu stanovena nevěra jednoho z manželů, odpadá možnost nevěrného manžela domoci se výživného u soudu.

Dopad rozvodového řízení pro nevěru na vypořádání společného jmění manželů

Nevěra jednoho z manželů může mít ve spojitosti s dalšími skutečnostmi dopady v rámci vypořádání společného jmění manželů.

Nevěra jen jako taková není příčinou dle soudů k rozdílné výši poměrů při vypořádání společného jmění manželů. Tedy důvod, aby soud rozhodl o tom, že manželovi či manželce, kteří nebyli nevěrní, nezapříčinili rozvrat manželství, připadne více majetku než nevěrníkovi. Pokud ale nevěra jednoho z manželů měla podstatný vliv na to, jak manžel či manželka pečovali o rodinu a domácnost, především po stránce finanční a časové, při spravedlivém rozhodování za dostatečného tvrzení tyto skutečnosti mohou soudy k rozhodnutí o disparitě podílů přivést.

Z naší praxe totiž víme, že nevěrný manžel či manželka často vynakládají nemalé částky ze společného rozpočtu na výlety, zážitky s novým partnerem. A současně nevěnují čas a energii své rodině. Zároveň mohla nevěra vést až k nečekanému odchodu jednoho z manželů ze společné domácnosti. Vy jste tak zůstali na vše sami. Zvažte proto, zda by se jednání nevěrného manžela nemělo odrazit na majetkovém uspořádání po rozvodu.

Dopad nevěry na náklady soudního řízení

V neposlední řadě nesmíme zapomenout na možné důsledky v oblasti samotného řízení před soudem. Obecně totiž v řízení o rozvod manželství nesou manželé své náklady na rozvodové řízení, především náklady právního zastoupení, sami. V určitých případech však může soud uložit povinnost nahradit druhé straně náklady řízení, a tedy byste náklady na právní zastoupení přinejmenším z velké části nenesli vy.

Opět si představte situaci, že ku příkladu s rozvodem jako takovým příliš nesouhlasíte, nevěra manžela či manželky Vás zasáhla a nyní máte nést břemeno nákladů řízení. A položte si otázku, zda by s Vámi mělo být takto zacházeno.

Advokáta mít, či nemít?

Ne vždy si jsou manželé vědomi svých práv a povinností v případě rozvodu manželství pro nevěru. Od nás jako odborníků uslyšíte vždy, že je vhodné vyhledat právní pomoc pro řešení Vašeho rozvodu. Přinejmenším při kontrole rozvodových papírů, které Vám poskytujeme na naši stránce zcela zdarma ke stažení. Popřípadě při kontrole dohody o majetkovém vypořádání či dohody o úpravě péče a výživného na nezletilé dítě.

V případě rozvodu manželství pro nevěru jednoho z manželství tato rada platí dvojnásob. Nezapomínejte totiž, že v případě nevěry a mnohdy nového vztahu jednoho z manželů došlo k velkému nabourání důvěry, vztahu mezi manžely. Vyvstávají na povrch emoce, křivdy. Manželé na sebe nejčastěji již neberou ohledy, ale naopak vidí svůj život a majetkové zájmy ve vztahu novém. Zkuste proto zvážit přinejmenším online konzultaci s rozvodovým právníkem, který se v problematice a možných úskalích dobře orientuje.

Nevěra v případě nesporného rozvodu

Jak jsme si představili již v článku nesporný rozvod, soud v případě nesporného rozvodu nezjišťuje příčiny rozvratu manželství. Tedy ve své žádosti o rozvod můžete uvést, že příčinou rozvratu manželství byl mimomanželský poměr jednoho z manželů, ale současně se soud nevěrou blíže nezajímá. Není k tomu ani důvod, když do řízení vstupujete již s uzavřenou dohodou o úpravě majetkových poměrů, tedy dohodou o majetkovém vypořádání. Je poté otázkou, zda příčinu rozvratu manželství budete reflektovat ve své dohodě, nicméně z praxe víme, že k tomuto nedochází.

Jen pro úplnost se cestou nesporného rozvodu můžete vydat v situaci, kdy manželství trvá nejméně jeden rok, manželé spolu alespoň šest měsíců nežijí, resp. po tuto dobu netvoří společnou domácnost, fakticky totiž mohou žít v jednom bytě či domě a je právě uzavřena dohoda o majetkovém vypořádání a současně dohoda o úpravě poměrů k nezletilým dětem. Žádost o nesporný rozvod poté podávají manželé spolu. Případně návrh na rozvod podá jeden z manželů a druhý se k návrhu připojí. Vždy tak s rozvodem musí souhlasit oba manželé.

Pokud ale pro Vás nevěra není důvod rozvodu; případně se domníváte, že by nevěrník měl přijmout zodpovědnost za své jednání, doporučujeme Vám se obrátit na zkušeného rozvodového právníka.

Nevěra v případě sporného rozvodu

V případě sporného rozvodu již musíte tvrdit a prokázat soudu rozvrat manželství. Jak jsme uvedli výše, nevěra bývá soudy považována za příčinu rozvratu manželství, a proto je dobré ji v žádosti o rozvod uvést.

Co ale dělat v případě, že manžel či manželka pro své zájmy nevěru před soudem zatajuje? V takovém případě si již můžete být jistí, že nevěrný manžel s Vámi nejedná čestně a pravděpodobně se chce vyhnout následkům, které jeho jednání způsobilo. Pro Vás by to měl být podnět situaci začít řešit s odborníkem, rozvodovým právníkem, pokud jste k tomuto kroku zatím nedošli, a zároveň podnět k získávání důkazů o nevěře manžela.

Pokud manželství bude rozvedeno v důsledku nevěry jednoho z manželů, manžel tuto skutečnost může uvést následně v řízení o vypořádání společného jmění manželů. Takto činí ve snaze dosáhnout disparity neboli rozdílnosti velikosti podílu na vypořádání společného jmění manželů. Co ona rozdílnost podílu znamená? Ve zkratce nemusí být jmění manželů soudem rozděleno na dvě poloviny. Ale naopak jeden z manželů získá do vlastnictví více než druhý.

Jak jsme nastínili v úvodu našeho článku rozvodové řízení nevěra, může být nevěra příčinnou, aby soud uložil nevěrnému manželovi či manželce, aby nahradil náklady řízení, tedy i náklady právního zastoupení.

Pokud máte jakékoliv otázky či potřebujete v takto složité situaci pomoc, neváhejte se obrátit na našeho rozvodového právníka.

Další příspěvky

Nezávazná konzultace zdarma

Potřebujete právní pomoc?
Naše rozvodové právníky můžete nezávazně kontaktovat pomocí formuláře níže.