Výživné, alimenty 2022

Pokud Vás zajímá, kolik činí výživné, alimenty v letošním roce, jste na správné adrese. V našem článku výživné, alimenty 2022 si řekneme, jak se mění pohled na výživné, alimenty.

Ministerstvo spravedlnosti totiž představilo novou doporučující tabulku pro určení výše výživného na děti. Ta sice není pro soudy striktně závazná, ale má pomoci rodičům předběžně zjistit, kolik by měla výše výživného být, a předejít tak sporům o výživné před soudem.

Pokud však rodiče nedojdou ke shodně na výši výživného, alimentů, soudy zmíněnou tabulku použijí při rozhodování o výši výživného samy. Aplikace tabulky soudem má však různé specifikace, o kterých si ještě blíže povíme.

Obsah článku:

Proč vznikla nová tabulka výživného?

Doporučující tabulka pro určení výše výživného existovala již od roku 2010. V tomto roce totiž vydalo Ministerstvo spravedlnosti „Doporučené výchozí rozmezí pro stanovení výše výživného“, tedy veřejností označovanou tabulku výživného.

Jejím účelem bylo poté sjednotit rozhodovací praxi soudů v otázkách výživného na nezaopatřené dítě.

Bohužel však dosavadní tabulka nebyla příliš aktuální, a proto se ji Ministerstvo spravedlnosti po uplynutí 10 let její aplikace rozhodlo vyhodnotit, a naopak zpracovat novou a aktuální tabulku, která bude odrážet aplikační praxi soudů a současně aplikační praxi soudů sjednotí.

Změny, které nová tabulka výživného přináší

  1. Nová tabulka ruší rozpětí podílu výživného na příjmu povinného dle věku dítěte. Konkrétně tabulka výši podílu výživného na příjmu povinného rodiče rozlišuje dle životních etap dítěte. Takovými etapami jsou dle tabulky předškolní věk dítěte, I. stupeň Základní školy, II. stupeň Základní školy, Střední škola a vyšší vzdělání.
  2. Nově tabulka vyjadřuje vliv počtu vyživovacích povinností na výši výživného, tedy vliv na snížení podílu výživného na příjmu povinného.
  3. Dále tabulka snižuje počet věkových kategorií na 4, kdy jednotlivé kategorie již nejsou pevně ohraničeny věkovou hranicí, nýbrž by hranice měly odpovídat jednotlivým životním etapám (tato změna řeší skutečnost, že dítě může nastoupit ku příkladu na střední školu ve věku 15, ale i 16 let).
  4. Tabulka nově rovněž zohledňuje míru zapojení povinného rodiče na péči a styku s dítětem. Tedy ve zkratce řeší styk rodiče s dítětem, neboť předpokládá, že v okamžiku, kdy se dítě stýká s nepečujícím rodičem, hradí jeho potřeby tento rodič.
  5. V neposlední řadě tabulka zavádí kontrolní částku, která vyjadřuje orientační částku, která by měla rodiči zpravidla zůstat po odečtení stanoveného výživného.

Meze tabulky výživného

Při práci s tabulkou musíme počítat, že nedokáže postihnout veškeré životní situace. Musíme proto vnímat následující meze:

  1. Tabulka bohužel nezohledňuje veškeré majetkové poměry povinného rodiče. Bavíme se o majetku, který povinný rodič vlastní, a ačkoliv mu nepřináší v pravidelných platbách užitek a vypovídá o jeho poměrech typicky vlastnictví nemovitostí, aut. Současně není ve výpočtu zahrnut ani podíl na životní úrovni rodiče a dítěte příjem nového partnera rodiče. Tyto a další skutečnosti proto bude potřeba vyhodnotit individuálně.
  2. Výpočet výživného dle nové tabulky je určen pro standardní případy, tedy ne pro případy, kdy je například dítě nemocné a má odůvodněné vysoké náklady na potřeby.
  3. Tabulka stanoví výživné dle skutečného příjmu povinného rodiče, nicméně zákon nám dává možnost stanovit výživné i z potencionálního příjmu. Takový způsob výpočtu výživného přichází v okamžiku, kdy se povinný rodič bez důležitého důvodu vzdal výhodnějšího zaměstnání. Případně, kdy povinný rodič je nezaměstnaný, ačkoliv má reálnou možnost si práci najít.
  4. Aplikovat nebudeme zřejmě tabulku ani v případě, kdy rodiče mají nadstandardní příjmy.
  5. Tabulka nezohledňuje další vyživovací povinnosti povinného rodiče, ku příkladu ke svému manželovi, rodiči atd. Zároveň předpokládá maximálně 4 vyživovací povinnosti vůči dětem povinného rodiče.
  6. Obezřetně musíme s tabulkou pracovat rovněž při stanovení výše výživného zletilému dítěti. Musíme totiž vzít v potaz, zda dítě studuje v místě svého bydliště či nikoli, zda mu studium umožňuje výkon doplňkové výdělečné činnosti atd.
  7. Přestože tabulka pracuje s životními etapami dítěte, měli bychom pracovat s faktem, že dítěti s věkem rostou náklady. Je proto doporučeno výši výživného upracovat v intervalu po 3 letech od předchozího určení, a to navýšením podílu výživného na příjmu povinného o 1 %.
  8. Tabulka také nevylučuje možnost rodičů stanovit výši výživného dle dohody v odlišné výši než stanovuje tabulka. Vždy však musí výše výživného odpovídat nejlepšímu zájmu dítěte.

Pokud nastane jedna z výše uvedených situací, případně situace jiná, kterou tabulka neřeší, musíme případ posoudit individuálně a od použití tabulky se částečně nebo zcela odklonit.

Informace pro výpočet – výživné, alimenty 2022

Kolik tedy činí alimenty, výživné 2022? Pro výpočet výše výživného je poté nutné pracovat s proměnnými jako jsou průměrný čistý měsíční příjem rodiče, životní etapa dítěte, počet vyživovacích povinností rodiče, míra péče a styku s dítětem a kontrolní částka.

1. Určení čistého měsíčního příjmu

Prvním krokem před samotným výpočtem výše výživného bude zjištění čistého měsíčního příjmu povinného rodiče. Takovým příjmem bude jak čistá mzda včetně příplatků za práci přesčas, prémií a odměn, tak například i příjmy z nájmu bytu a další zdanitelné příjmy. Do čistého příjmu rodiče se započítají taktéž různé sociální dávky jako důchod či rodičovský příspěvek.

Čistý měsíční příjem se pak vypočítá jako průměr za posledních 12, ideálně 18 po sobě jdoucích měsíců.

2. Životní etapa dítěte

V dalším kroku zařaďte dítě, do životní etapy. Tabulka rozděluje celkem 4 etapy podle toho, jaké školní zařízení dítě aktuálně navštěvuje. Půjde tedy o předškoláky, žáky prvního stupně základní školy, druhého stupně základní školy a studenty středních nebo vysokých škol, případně jiného vyššího vzdělání.

3. Počet vyživovacích povinností

Další důležitou proměnnou je počet vyživovacích povinností povinného rodiče. Tedy počet vyživovaných dětí, dětí, které nejsou schopny se samostatně živit.

4. Míra péče a styku s dítětem

Dále musí rodiče vzít v potaz, jak často se nepečující rodič reálně s dítětem stýká a pečuje o něj.

V tabulce pracujeme s průměrným počtem dní v měsíci, kdy rodič o dítě pečuje. Tento počet dní by měl odpovídat podílu rodiče na úhradě všech potřeb dítěte.

Péčí o dítě se pak rozumí celodenní pobyt dítěte u rodiče, včetně noci a také úhrada potřeb dítěte. Naopak se za potřeby dítěte nepovažují dárky nebo náklady na program pro dítě jako jsou například kina.

5. Kontrolní částka

Kontrolní částkou je částka, která by rodiči po zaplacení výživného měla zůstat. Existuje pro případ, že je vyživovací povinnost na všechny děti příliš vysoká a rodiči by pak nezbyl dostatek prostředků pro uspokojení vlastních potřeb.

Kromě situace, kdy má rodič jednu vyživovací povinnost, se kontrolní částka vypočítává vždy dvěma metodami. Následně vybereme tu částku, která je pro povinného rodiče příznivější, tedy je vyšší.

První metoda je procentem z příjmu. Tato se uplatní především u povinných rodičů s vyšším příjmem. Druhá metoda je pevná částka, která se naopak uplatní především u povinných rodičů s nižším příjmem.

Výživné, alimenty 2022

Kalkulačka výživného

Pokud Vás zajímá, jak konkrétně výživné vypočítat, připravili jsme si pro Vás na našich stránkách článek Výpočet výživného, alimentů dle nové tabulky.

Pomůžeme Vám

Potřebujete pomoc s problematikou výživné, alimenty 2022? Neváhejte se na nás obrátit. Naši právníci Vám rádi pomůžou, poradí.

Další příspěvky

Nezávazná konzultace zdarma

Potřebujete právní pomoc?
Naše rozvodové právníky můžete nezávazně kontaktovat pomocí formuláře níže.