Výživné

Výživné můžeme chápat ve dvojím pojetí. Výživné v širším slova smyslu chápeme jako označení souhrnu práv a povinností, přičemž součástí tohoto vztahu je vyživovací povinnost povinného a tomu odpovídající právo na výživné osoby oprávněné. V uším slova smyslu jde o samostatné plnění na základě právního vztahu, tedy dávka výživného. Obecně se poté výživné definuje jako zabezpečování potřeb mezi subjekty v příbuzenském poměru. V našem článku se zaměříme na specifickou oblast výživného, a to výživné mezi rodiči a dětmi.

Předmětem tohoto článku bude výživné v užším slova smyslu, a to konkrétně rodičů vůči svým dětem. Vyživovací povinnost rodiče vzniká narozením dítěte. Sporná poté bývá otázka, kdy vyživovací povinnost zaniká. U veřejnosti totiž stále přetrvává přesvědčení, že vyživovací povinnost zaniká zletilostí dítěte. Může tomu tak být, no rozhodně nejde o pravidlo. Výživné totiž trvá do doby, dokud dítě není schopno samostatně se živit. To zpravidla nastane v situaci, kdy dítě ukončí studium.

Obsah článku:

Musí být výživné stanovené rozsudkem nebo se rodiče mohou domluvit?

Pokud rodiče dítěte tvoří jednu domácnost, nevzniká potřeba stanovit výši výživného, neboť se rodiče na výživě podílejí společně podle možností každého z rodičů. Opačná situace však nastává, pokud rodiče soužití ukončí.

I přes ukončení soužití rodičů zákon předpokládá, že rodiče budou platit výživné dobrovolně dle dohody s druhým rodičem, a proto prvotně mají rodiče možnost upravit výši výživného vzájemnou dohodou. Teprve za situace, kdy nejste s druhým rodičem schopni nebo ochotni se na výši výživného dohodnout, máte možnost obrátit se na soud, aby o výši výživného rozhodl rozsudkem. Pokud se rozhodnete obrátit na soud, jste oprávněni žádat o výživné na dítě až tři roky zpět ode dne podání návrhu.

Určitou specifikaci poté představuje situace, kdy s manželem či manželkou procházíte rozvodovým řízením. Tehdy je totiž potřeba upravit poměry k dítěti, konkrétně péči, styk a právě výživné. K uvedenému tématu Vás odkazujeme na naše články, které Vám přiblíží otázky týkající se úpravy péče k nezletilému dítěti při rozchodu či rozvodu.

Výživné a péče o dítě

Na výši výživného má vliv, jak probíhá péče o dítě. Má tedy vliv, zda se dítě nachází ve výlučné péče jednoho z rodičů, střídavé nebo společné péči.

Za situace, kdy dítě zůstane ve výlučné péči jednoho z rodičů, druhý rodič bude povinný platit výživné ať už na základě dohody s druhým rodičem či v důsledku rozhodnutí soudu.

Rovněž střídavá péče ani společná péče nevylučují stanovení vyživovací povinnosti. V praxi však při svěření dítěte do společné péče nebude stanoveno výživné. Při svěření dítěte do střídavé péče poté soud nemusí stanovit výživné na dítě, nicméně standardně soud stanovuje výživné obou rodičům, a tedy si jsou rodiče povinni navzájem výživné plnit.

Podle čeho se určuje výživné

Rozsah výživného upravuje stanovení § 913 občanského zákoníku, kdy odst. 1 stanoví, že „pro určení rozsahu výživného jsou rozhodné odůvodněné potřeby oprávněného a jeho majetkové poměry, jakož i schopnosti, možnosti a majetkové poměry povinného.“ Možnosti chápeme jako objektivní kategorie a schopnosti jako subjektivní kategorie. Tzn. možnosti povinného subjektu k výživě se mají zkoumat s ohledem na neomezenou skupinu osob vykazující stejné znaky jako zkoumaný povinný k výživě (např. co do věku, vzdělání) a schopnosti povinného subjektu se musí zkoumat s ohledem na konkrétního povinného (např. zdravotní stav, péče o jinou závislou osobu).

Při stanovení samotné výše výživného soud přihlíží k široké škále okolností, např. věku dítěte, zdravotnímu stavu a s tím spojenými náklady, finanční náročností kroužků, platbám za školené apod. Dále se v řízení zjišťují majetkové poměry a životní úroveň obou rodičů. Platí totiž pravidlo, že dítě má nárok na stejnou životní úroveň, jakou má rodič. Soud v řízení obligatorně vyslechne oba rodiče a vyžádá si potřebné dokumenty od rodičů a dalších osob. Nad to soud při rozhodování vezme v potaz doporučující tabulku Ministerstva spravedlnosti uvedenou níže.

Tabulka výživného

KategorieVěk dítěteProcentuální rozmezí
1.0 – 5 let11 – 15 %
2.6 – 9 let13 – 17 %
3.10 – 14 let15 – 19 %
4.15 – 17 let16 – 22 %
5.18 a více let19 – 25 %
Tabulka výživného

Procentuální rozmezí znázorňuje doporučené výchozí rozmezí pro stanovení výše výživného. Konkrétně tedy v jaké procentuální výši by mělo výživné být ve vztahu k příjmům povinného rodiče.

Dále je nutné si uvědomit, že s potřebami dítěte a majetkovými poměry rodiče se výše výživného v čase může značně měnit. Pokud na straně dítěte nebo rodiče dojde ke změně poměrů a domníváte se, že taková změna je významná, neváhejte se na nás obrátit a využít jednu z našich nabízených služeb. Současně Vám poskytujeme návrh na zvýšení výživného zcela zdarma. Tento vzorový formulář si stáhněte, vyplňte podle Vašich potřeb. Vzory může použít zcela zdarma. Pokud máte jakékoli dotazy, případně Vaše životní situace se odchyluje od daného vzoru, neváhejte využít konzultace s našim advokátem.

Pokud potřebujete pomoc, neváhejte využít služeb našeho právníka.

Ke stažení jsme pro Vás připravili následující formuláře:

Další příspěvky

Nezávazná konzultace zdarma

Potřebujete právní pomoc?
Naše rozvodové právníky můžete nezávazně kontaktovat pomocí formuláře níže.