Žaloba na majetkové vyrovnání

Žaloba na majetkové vyrovnání. Kdy je nutností? Pokud jste nepostupovali cestou nesporného rozvodu, případně jste o majetkovém vypořádání neuzavřeli s bývalým manželem či manželkou dohodu a jste si jistí, že tuto ani v budoucnu neuzavřete, máte na výběr ze dvou možností.

Tou první je, že počkáte 3 roky od rozvodu manželství a dojde k vypořádání dle zákona. Konkrétní vypořádání majetku dle zákonné dikce bude vypadá následovně. Hmotné věci movité budou ve vlastnictví toho, kdo je pro svou, své rodiny potřebu užívá, ostatní hmotné věci movité a nemovité budou v podílovém spoluvlastnictví, kdy podíly obou bývalých manželů jsou stejné a na konec ostatní majetková práva, pohledávky a dluhy náleží rovněž společně oběma opět s tím, že podíly jsou stejné. V praxi tedy movité věci jako televize, nábytek apod. připadne do vlastnictví toho, který si věc nechal u sebe. Naopak nejčastěji dům, dluhy apod. nabydete do podílového spoluvlastnictví.

Druhou, v praxi bývalými manžely preferovanější, možností je vypořádání soudem. Aby došlo k zahájení řízení před soudem, je nezbytné, abyste soudu podali návrh na zahájení řízení o vypořádání společného jmění manželů.

Obsah článku:

Žaloba na vypořádání, návrh na zahájení řízení

Žaloba na vypořádání, resp. návrh na zahájení řízení o vypořádání společného jmění manželů se může podat do 3 let od rozvodu manželství. Návrh se podává okresnímu soudu, který rozhodoval o rozvodu manželství. Forma návrhu je písemná. Předmětný návrh ve dvou vyhotoveních včetně příloh, které nezapomeňte k návrhu připojit, vyplněný a podepsaný podáte přímo osobně na podatelně daného soudu nebo zašlete poštou či prostřednictvím datové schránky.

Pokud se rozhodnete žalobu na vypořádání podat bez právního zastoupení, naleznete na našich stránkách vzor žaloby na majetkové vyrovnání ke stažení zdarma. Tento Vám poskytujeme zdarma a postačí, abyste si jej stáhli, vyplnili a podali na soud. Pokud si však nebudete s čímkoliv vědět rady, případně budete potřebovat radu či pomoc, jsme připraveni Vám poskytnout jednu z našich služeb. V rámci služeb si můžete vybrat, zda Vám pouze zkontrolujeme Vámi vyplněný formulář, poskytneme Vám odpovědi na Vaše otázky nebo převezmeme právní zastoupení v celé věci. Pokud zvolíte cestu právního zastoupení, veškeré formální povinnosti Vám tímto končí a postaráme se za Vás o řešení celé situace.

Soudní poplatek žaloby na majetkové vyrovnání

Další povinností, které se nevyhnete, je zaplacení soudního poplatku. Za návrh na zahájení řízení činí soudní poplatek 2.000 Kč. Tento poplatek se zvyšuje o 5.000 Kč za každou nemovitou věc. Dále o 15.000 Kč za každý obchodní závod nebo jeho organizační složku, která je předmětem vypořádání. Poplatek zaplatíte pomocí kolků, které zakoupíte na pobočce České pošty (pouze za situace, kdy soudní poplatek bude max. 5.000,- Kč) nebo jednoduše zaplatíte soudní poplatek převodem na bankovní účet soudu. Soudní poplatek můžete uhradit spolu s podáním návrhu nebo vyčkat na výzvu soudu k zaplacení. Poplatek však musíte uhradit, protože pokud tak neučiníte ani po výzvě soudu, soud řízení zastaví. Veškeré tyto prvotní kroky Vám vyřídí právní zástupce. Ušetříte si tak Váš čas a nervy.

Po podání návrhu a uhrazení soudního poplatku, soud Váš návrh na rozvod přidělí patřičnému samosoudci. Ten se s Vaším návrhem seznámí a v případě, že bude potřebné některé skutečnosti doplnit, sám k tomu účastníky vyzve.

Soud bude v řízení rozhodovat podle stavu, kdy nastaly účinky zrušení či zániku společného jmění, tedy ke dni rozvodu manželství. Tento aspekt je důležitý při stanovení hodnoty jednotlivých věcí, které spadají do zaniklého společného jmění manželů.

Co se vypořádává?

Důležité je mít na paměti, že soud vypořádává pouze jmění, které navrhnou účastníci řízení. V samotném soudním řízení je tedy na rozvedených manželích. Musíte tedy být v řízení aktivní, navrhnete a prokážete, co spadá do společného jmění. A současně navrhli, jak má soud jmění vypořádat. Soud totiž nezkoumá, zda rozvedení manželé neopomněli do společného jmění zahrnout určitý majetek či dluhy. Rovněž v řízení před soudem probíhá dokazování ohledně ceny vypořádané věci. Jen málokdy panuje shoda na ceně věci, a proto jsou v řízení často potřebné znalecké posudky. Právě výše zmíněné aspekty byste měli vzít v potaz při rozhodování, zda se obrátit na odbornou pomoc či nikoliv.

Dále se mohou a v praxi se i objevují situace, kdy se vypořádávají tzv. vnosy a investice. Vnosy a investice ve zkratce znamenají finanční prostředky, které manželé užili ať už z výlučného jmění jednoho z manželů, tedy z majetku, který nespadá do společného jmění na společné jmění anebo naopak ze společného jmění manželů na výlučný majetek jednoho z manželů. Typicky půjde o situaci, kdy použijete své naspořené finance na koupi společného domu. Popřípadě o situaci, kdy za trvání manželství splácíte úvěr, který však spadá do výlučného jmění jen jednoho z manželů, který ho nejčastěji čerpal před uzavřením manželství.

Obdobnou situaci představuje použití společných prostředků (např. i mzdy jednoho z manželů) na zaplacení rekonstrukce výlučného majetku jednoho z manželů, typicky dům či byt, ve kterém jste za trvání manželství bydleli a investovali do něho, přestože ho vlastní jen jeden z manželů. K této problematice Vás však upozorňujeme, že soudy dospěly k závěru, že investicí, která se nevypořádává bude náhrada za práci, kterou jste na výlučném majetku druhého manžela provedli, typicky se tedy nebudou nahrazovat provedené řemeslné práce jako vymalování domu a podobně.

Jak soud rozhodne?

Celý soudní proces zakončí soud vydáním rozsudku, kterým vypořádá jmění.

Obecně se soud řídí pravidly dle § 742 občanského zákoníku pro vypořádání:

  1. podíly obou manželů na vypořádávaném jmění jsou stejné,
  2. každý z manželů nahradí to, co ze společného majetku bylo vynaloženo na jeho výhradní majetek,
  3. každý z manželů má právo žádat, aby mu bylo nahrazeno, co ze svého výhradního majetku vynaložil na společný majetek,
  4. vezmou se v potaz potřeby nezaopatřených dětí,
  5. přihlédne se k tomu, jak se každý z manželů staral o rodinu, zejména jak pečoval o děti a o rodinnou domácnost,
  6. přihlédne se k tomu, jak se každý z manželů zasloužil o nabytí a udržení majetkových hodnot náležejících do společného jmění.

Ačkoliv se může zdát, že uvedená pravidla jsou jasné, v praxi vyvolávají řadu otázek a sporů.

Konkrétně poté soud rozhodne o rozdělení věci (to však jen, pokud je to možné) nebo přikáže konkrétní věci do výlučného jmění jednoho z manželů s nebo bez finanční kompenzace pro druhého nebo nařídí prodej věci a rozdělení výtěžku. Případně přikáže výjimečně věc do spoluvlastnictví obou manželů.

I v konkrétním řešení vypořádání bude vhodné mít po svém boku zkušeného rozvodového právníka, který udělá vše pro to, aby řízení skončilo dle Vašich představ a zájmů.

Následně se rozsudek zasílá účastníkům řízení, kteří se proti němu mohou ve lhůtě 15 dnů odvolat.

Pokud potřebujete pomoc, neváhejte využít služeb našeho rozvodového právníka.

Další příspěvky

Nezávazná konzultace zdarma

Potřebujete právní pomoc?
Naše rozvodové právníky můžete nezávazně kontaktovat pomocí formuláře níže.