Rozvádíte se a společný majetek Vám dělá vrásky? Nepanuje mezi Vámi a manželem či manželkou shoda na vypořádání společného majetku? Možná Vás potěší fakt, že je možné manželství rozvést bez majetkového vypořádání. Pokud se nacházíte v situaci, že chcete rozvést Vaše manželství bez majetkového vypořádání, pokračujte ve čtení našeho článku rozvod bez majetkového vypořádání. Provedeme tématem a doporučíme konkrétní postup.
Obsah článku:
- Je rozvod bez majetkového vypořádání možný?
- Průběh sporného rozvodu
- Co se společným jměním manželů po rozvodu?
Je rozvod bez majetkového vypořádání možný?
Obecně rozvod manželství může proběhnout v režimu tzv. sporného nebo nesporného rozvodu.
O rozvod nesporný jde v případě, že se manžele dohodnou na majetkovém vypořádání, budoucím režimu péče o dítě a výživném na toto dítě, manželství trvalo alespoň jeden rok a současně spolu nežijí alespoň šest měsíců, resp. po tuto dobu netvoří společnou domácnost. Cesta nesporného rozvodu je pro manželé výhodná především z toho důvodu, že soud nezjišťuje příčiny rozvratu manželství. Tedy řízení jako takové trvá poměrně krátký časový úsek, jsou vyslechnuti pouze účastníci a v ideálním případě manželé absolvují pouze jedno jednání u soudu. Zároveň ale pro nesporný rozvod musíte uzavřít dohodu o majetkovém vypořádání, kterou soud v rozvodovém řízení pouze schválí. Závěrem proto musíme říct, že nesporný rozvod bez majetkového vypořádání možný není.
Na druhou stranu tu máme rozvod sporný. Ačkoliv se budou zjišťovat příčiny rozvratu manželství, manželství může být rozvedeno rovněž v rámci jednoho jednání u soudu. V takovém rozvodovém řízení není potřeba uzavřít dohodu o majetkovém vyrovnání. Současně nemusí mezi manžely panovat shoda na poměrech a péči k nezletilému dítěti. Nejčastěji totiž manželé volí sporný rozvod v situaci, kdy právě nejsou schopni či ochotni se dohodnout na majetkovém vypořádání nebo péči a výživném na společné nezletilé dítě. Pokud tedy máte zájem manželství rozvést, ale prozatím jste se nedohodli na majetkovém vyrovnání, obraťte se na soud s žádostí o sporný rozvod.
Nadto Vás musíme upozornit, že za určité situace se dokonce sporný rozvod vyplatí. Blíže Vás odkazujeme na náš článek, kdy se vyplatí sporný rozvod.
Průběh sporného rozvodu
Teď už k samotnému průběhu sporného rozvodu. Rozvodové řízení při rozvodu sporném se vždy zahajuje na návrh jednoho z manželů, kdy tento návrh musí být podán u příslušného soudu.
Soud během tohoto řízení, jak již bylo zmíněno výše, zjišťuje příčiny rozvratu manželství výslechem manželů. Případně důkazními prostředky, které navrhnou manželé. V této fázi soud rozhodne o rozvodu manželství. Výjimkou je však situace, kdy druhý z manželů s rozvodem nesouhlasí a současně nastala jedna z následujících situací:
- Rozvod je v rozporu se zájmem nezletilého dítěte, který je dán zvláštními důvody.
- Rozvod by nepříznivě dopadl na manžela, který se na rozvratu převážně nepodílel a kterému by rozvodem byla způsobena zvlášť závažná újma.
Co se společným jměním manželů po rozvodu?
Již víte, že rozvod manželství můžete provést bez vypořádání jmění. Co ale dělat dál? Zákon Vám dává tři možnosti řešení. Konkrétně máte možnost uzavřít dohodu, nechat vypořádání jmění na rozhodnutí soudu, případně počkat zákonem stanovou dobu tak, aby bylo jmění vypořádáno zákonnou domněnkou.
Dohoda
Přestože jste v rámci rozvodového řízení nenacházeli společnou řeč na vypořádání jmění, neměli jste zájem majetek řešit nebo jste měli jiný důvod k tomu, aby v rámci rozvodového řízení jmění nebylo projednáno, máte i po rozvodu manželství stále možnost uzavřít o vypořádání dohodu.
V této dohodě si určíte, který majetek připadne do vlastnictví manžela a manželky. Pokud jste uzavřeli takovou dohodu o vypořádání, nemusíte se již obracet na soud. Vzorovou dohodu jsme si pro Vás připravili na našich stránkách zdarma ke stažení.
Zároveň Vám ale doporučujeme obrátit se na odborníka, který Vám se sepisem či kontrolou pomůže tak, abyste v budoucnu předešli problémům. Věřte, že je mnoho aspektů, na které nepomyslíte až do okamžiku, kdy se v nich ocitnete. Jako příklad z naší praxe můžeme uvést situaci, kdy manželé opomenou část jmění v dohodě vypořádat. Nebo neupraví dostatečně převody vlastnictví k věcem a v osudný okamžik si věc nárokují oba manželé. Typicky půjde o situaci, kdy do dohody zahrnete ustanovení, že movité věci připadají do vlastnictví toho manžela, který je má ve své osobní dispozici.
Pokud nechcete, aby se Vám šetření při sepisu dohody o vypořádání pořádně v budoucnu prodražilo, doporučujeme Vám využít jednu z našich služeb rozvodového právníka. Jen s pomocí odborníka si můžete být jistí, že chráníte své zájmy.
Rozhodnutí soudu
Pokud nastane situace, kdy se manželé nebudou schopni či ochotni dohodnout, je nutné se znovu obrátit na soud. Ten o vypořádání společného jmění bývalých manželů rozhodne autoritativně. Tedy určí, které jmění připadne do vlastnictví manželky, a které do vlastnictví manžela.
Návrh na vypořádání společného jmění manželů může kterýkoliv z bývalých manželů podat k příslušnému soudu, nejpozději však do tří let od rozvodu manželství. Pokud není tato lhůta dodržena, nastává možnost třetí.
Přestože vypořádání jmění soudem je náročný proces, který není radno podcenit, vede ke spokojenosti klientů. Především pro náročnost poté nejenom že nedoporučujeme, ale naopak Vás odrazujeme od toho, abyste se do řízení pouštěli bez právního zástupce. Pokud totiž Váš právní zástupce ví, co v řízení dělat, nemusíte se bát, že odejdete poškozeni na svých právech. Naopak si můžete být jisti, že advokát udělá vše pro to, aby byly ochráněny Vaše zájmy. Zároveň Vám poskytne reálnou představu o Vašich možnostech. A v konečném důsledku díky zapojení třetí strany může mezi manžely dojít ke shodě a uzavření dohody o majetkovém vypořádání.
Zákonné vypořádání
Pokud bývalí manželé neuzavřou do tří let od rozvodu dohodu o vypořádání společného jmění, ani nepodají návrh k soudu, vypořádá se společné jmění na základě zákona následovně:
- hmotné věci movité jsou ve vlastnictví toho z nich, který je pro potřebu svou, své rodiny nebo rodinné domácnosti výlučně jako vlastník užívá;
- ostatní hmotné věci movité a věci nemovité jsou v podílovém spoluvlastnictví obou; jejich podíly jsou stejné;
- ostatní majetková práva, pohledávky a dluhy náleží společně oběma; jejich podíly jsou stejné.
Tato situace tedy nastává, pokud bývalí manžele své majetkové poměry žádným způsobem neřeší a věc se tedy tak nějak vyřeší sama.
V případě, že nechcete, aby došlo k automatickému vypořádání jmění manželů a nejste schopni se s bývalým manželem dohodnout, případně nevíte, jak podat návrh na vypořádání společného jmění k soudu, nebojte se obrátit na našeho zkušeného rozvodového právníka.