V současné době neustále vzrůstá počet rozvodů lidí ve vyšším věku, těsně před důchodem nebo i v důchodu. Hovorově nám klienti říkají, že musí podstoupit rozvod na stará kolena. To může být zapříčiněno různými důvody, například jiným životním stylem nebo také tím, že se rozvody stávají pro společnost běžnou součástí života.
Co dělat, když se chcete nechat rozvést?
Co dělat, když s rozvodem nesouhlasíte?
Jaké překážky mohou rozvodu na stará kolena stát v cestě?
Rozvod v pokročilém věku je bezesporu velmi nepříjemná životní událost. Manželé spolu žijí zpravidla již spousty let, často větší část života, než bez sebe a jsou na společný život jednoduše zvyklí. Kromě citové stránky je složitější také ta majetková. Pro více informací čtěte dál.
Obsah článku:
- Chci se rozvést
- Nechci se rozvést
- Výhody – rozvod na stará kolena
- Nevýhody – rozvod na stará kolena
- Doporučení na závěr
Chci se rozvést
Děti
Jednou z výhod rozvodu ve vyšším věku je ta, že společné děti jsou většinou dospělé. Není tedy potřeba upravovat kdo o ně bude pečovat, případně řešit styk či výživu u soudu.
Naopak nevýhodou jejich dospělosti pak může být to, že mají větší tendenci rodičům rozvod rozmlouvat, případně to, že se s ním nemohou smířit.
Jak se rozvést v klidu?
Pokud se člověk pro rozvod rozhodne, jak to udělat, aby byl co nejrychlejší, nejlevnější a bez zbytečných emocí?
Nejdůležitější pravidlo zní, dohodněte se. Pokud podáte návrh na rozvod manželství spolu, nebude soud zjišťovat příčiny rozvratu manželství. V řízení před soudem se tak nebude dopodrobna řešit Váš vztah, což celé řízení urychlí a udělá z nepříjemné události pouze událost formální. Pokud se manželé nejsou schopni dohodnout sami, respektive by se dohodnout chtěli, ale nemohou najít společnou řeč, není od věci obrátit se na zkušeného rozvodového právníka. Rozvodový právník Vám pomůže celou věc dojednat bez zbytečných emocí.
Pokud se manželé dohodnou, jde o tzv. nesporný rozvod neboli rozvod dohodou. Konkrétní podmínky a průběh rozvodového řízení se dozvíte v našem článku nesporný rozvod.
Pokud se manželé nedohodou, případně se jeden z manželů rozvádět nechce, není možné manželství rozvést bez zjišťování rozvratu manželství a půjde o tzv. sporný rozvod. Ke spornému rozvodu musí rovněž dojít k případech, kdy manželé nesplňují podmínky pro rozvod nesporný.
Vypořádání společného jmění manželů
Tak jak se může postupem času zvětšovat odcizení mezi manželi, zvětšuje se jejich společné jmění. Přičemž v manželstvích, která trvají již několik desítek let může jít o opravdu velké částky.
Pokud s manželem najdete shodu na rozvodu a chcete manželství rozvést v režimu nesporného rozvodu, musíte k tomu uzavřít dohodu o vypořádání společného jmění manželů, když jde o jednu z podmínek rozvodu dohodou. Právě tato podmínka v praxi činí nejvíce obtíží, když se manželé nedohodnou na majetkovém vypořádání po rozvodu.
Pozitivní zprávou je, že soud může manželství rozvést i bez toho, aby bylo společné jmění manželů vypořádáno. Manželům pak zbývají celkem tři možnosti, jak se společným jměním naložit.
Dohoda
První možností je dohoda. S postupem času uplynulým od rozvodu se emoce a vášně uklidňují a manželé se nakonec mohou přeci jen dohodnout i přesto, že to před rozvodem nebylo možné. Takovou dohodu je nicméně nutné učinit ještě před tím, než od rozvodu uplynout 3 roky.
Návrh soudu
Další možností je podat návrh soudu na vypořádání společného jmění manželů až po rozvodu. Takový návrh může soudu podat každý z manželů. Soud poté o vypořádání společného jmění manželů rozhodne autoritativně. Během celého řízení před soudem však můžete stále uzavřít dohodu o vypořádání.
Zákon
Poslední, třetí možností, je vyřešit celou věc tak, že se řešit nebude. Pokud se teď již bývalí manželé nedohodnout na vypořádání společného jmění, ani nepodají návrh soudu na jeho vypořádání do 3 let od rozvodu manželství, vypořádá se společný majetek ze zákona. To v praxi znamená, že se veškeré věci, které byly součástí společného jmění, rozdělí, aniž by se bývalí manželé fakticky dohodli či o tom rozhodl soud. Ze zákona vypadá vypořádání následovně:
- hmotné věci movité jsou ve vlastnictví toho z bývalých manželů, který je reálně používá ať už pro vlastní potřebu, potřebu rodiny nebo své domácnosti;
- ostatní věci movité a věci nemovité jsou v podílovém spoluvlastnictví obou;
- ostatní majetková práva, dluhy a pohledávky náleží společně oběma.
Zákonné řešení má však své důsledky. Pokud jeden z manželů užívá veškeré movité věci, které manželé nabyli za trvání manželství, druhému zaniká nárok na finanční vypořádání či vydání věcí.
Nejcitelnější důsledky má však zákonné ustanovení v případě nemovitých věcí, které budou manželé po uplynutí lhůty mít v podílovém spoluvlastnictví. V případě, že budete mít zájem na zrušení a vypořádání podílového spoluvlastnictví budete muset nakonec s manželem uzavřít dohodu nebo se obrátit na soud.
Doporučení rozvodového právníka. Pokuste se uzavřít dohodu o vypořádání nebo se za pomoci advokáta obraťte na soud, aby o vypořádání rozhodl.
Nechci se rozvést
Co dělat, když se nechcete rozvést jsem Vám uvedli již v článku jak zabránit rozvodu.
Důrazně Vám k tomu doporučujeme domluvit si schůzku s našim rozvodovým právníkem.
Nechci zůstat na stará kolena sám/sama
Je důležité si uvědomit, že manželství jste uzavírali s dovětkem v dobrém i zlém. Řada klientů rozvod na stará kolena vnímá jako křivdu a není se čemu divit.
Pokud manželé překonali řadu životních zkoušek a nyní se těší na klidný důchod a zbytek života po boku svého manžela či manželky, je vidina rozvodu šok. Nebojte se v takové chvíli obrátit na odborníky.
Jsem nemocný/nemocná
Důvod, proč manžel či manželka s rozvodem nesouhlasí však není vždy jen citovou záležitostí či strachem z neznáma. V řadě případů rozvod jednoduše pro manžela či manželku znamená citelnou újmu či hrozbu této újmy.
Konkrétně jde o případy, kdy jsou manželé na sobě finančně závislí či je zdraví jednoho v takovém stavu, že by nebyl schopen se sám o sebe a domácnost postarat.
Zákon na tyto situace pamatuje tzv. ztíženým rozvodem, jehož důsledkem může být, že soud manželství nerozvede.
Výhody – rozvod na stará kolena
Narovinu. Může se stát, že jste manželství uzavřeli se sympatickým starším mužem či šarmantní starší ženou, ale po letech už Vaše manželství nevidíte tak růžově. Věková propast se obrazně prohloubila a Vaše životní cesty se vydaly odlišným směrem. Jeden z manželů je aktivní, cílevědomý a druhý řekněme volí klid, pohodu. K rozvodu na stará kolena můžete však dospět i pokud jste stejné věkové hranice. Častou příčinou jsou jednoduše odlišné zájmy a představa další náplně života. Výhodou rozvodu poté bezesporu je, že se dále můžete věnovat svým zájmům, životu.
Mezi další výhody řadíme jednoznačně ty majetkové. Pokud jste v rodině více výdělečně činí, zatímco se domníváte, že Váš manžel či manželka tuto skutečnost i přes rodinnou solidaritu zneužívají, je rozvod řešení. Po rozvodu na stará kolena totiž nemusíte dále pečovat o manžela či manželku a můžete začít nový život. I tento krok má však své limity. Přestože se s manželem rozvedete, neznamená to, že už o něm nikdy neuslyšíte. K podrobnostem dále v kapitole výživné manžela.
Rovněž lze mezi výhody rozvodu na stará kolena zařadit, že už v drtivé většině případů nemusíte řešit poměry ke společným dětem. Právě skutečnost, že už nemusíte setrvávat v manželství pro své děti je častým spouštěčem rozvodového řízení u manželů vyššího věku.
Nevýhody – rozvod na stará kolena
Zvažte, že rozvodem ztratíte svého životního partnera. Tato skutečnost nabývá na významu, pokud se Vám například zhorší zdravotní stav či se ocitnete v těžké finanční situaci. V takové situaci totiž už nemáte nárok žádat po bývalém manželovi či manželce výživné manžela v rozsahu, aby Vaše životní úroveň byla srovnatelná.
Důchod
Zvažte, zda jste schopni pokrýt své výdaje i po rozvodu pouze z Vašeho důchodu.
Vdovský/vdovecký důchod
Jednou z věcí, kterou senioři při rozvodu bezesporu zvažují je to, zda se jim rozvod vyplatí také po finanční stránce. Pokud totiž jeden z manželů zemře, má ten druhý nárok na vdovský či vdovecký důchod. To nicméně neplatí pro manžele rozvedené.
Výživné manžela
Pokud Váš manžel či manželka již opustili společnou domácnost a vy jste se nečekaně ocitli v situaci, kdy nejste finančně schopni zabezpečit chod domácnosti, obraťte se na soud.
Ačkoliv si to řada manželů neuvědomuje, mají mezi sebou vyživovací povinnost. A to v rozsahu, že by životní poměry obou manželů měly být srovnatelné.
Pokud se chcete rozvést na staré kolena, nezapomeňte, že po Vás může druhý z manželů žádat výživné rozvedeného manžela. Takové výživné může soud přiznat i po rozvodu, když se bývalý manžel či manželka ocitnou v těžké finanční situaci. V tomto ohledu poté neznamená, že by rozvodem končily veškeré Vaše práva a povinnosti.
Problematika výživného rozvedeného manžela si však zaslouží bližší rozbor s ohledem na konkrétní okolnosti případu. Pokud se chcete o výživném manžela dozvědět více či o výživné žádat, neváhejte se obrátit na našeho rozvodového právníka.
Doporučení na závěr
V případě dlouholetých manželství je bezpochyby výhodné a zodpovědné vyhledat rozvodového právníka, který manželům pomůže se spravedlivým vypořádáním společného jmění manželů ať už prostřednictvím sepsání dohody o vypořádání společného jmění nebo podáním návrhu soudu.
Zkušený rozvodový právník Vám pak může zaručit, že při vypořádání neopomene žádnou položku z mnohdy objemného společného jmění manželů. Můžete si pak být jisti, že jste se se svým manželem vyrovnali a celou záležitost tak můžete uzavřít.
Rozvodový právník může pomoct také s vyřízením celého rozvodu ať už půjde o jednání s protistranou, sepsání rozvodových papírů, komunikaci se soudem či zastupování během řízení. Máte tak záruku, že Vás někdo celým procesem provede, celou věc se bude snažit uzavřít rychle bez zbytečných hádek a emocí, a navíc Vám bude oporou.
Pokud si tedy chcete zajistit pohodlnější rozvod a na stará kolena se nestresovat, neváhejte se nám ozvat prostřednictvím krátkého kontaktního formuláře uvedeného dole, případně prostřednictvím telefonu.