Formálně správně rozvod se zjišťováním příčin rozvratu. Řešení Vaší situace bez nutné dohody s druhým z manželů.
Pokud se na soud obracíte sám nebo sama a víte, že s manželem či manželkou neuzavřete dohodu o poměrech k nezletilým dětem, vypořádání společného jmění manželů, bydlení, případně výživném nebo manžel či manželka s rozvodem nesouhlasí, případně nejsou splněny jiné zákonné podmínky pro nesporný rozvod, musíte počítat s rozvodem, kde soud bude zjišťovat příčiny rozvratu. Takto soud činí, aby zjistil, zda skutečně došlo ke kvalifikovanému rozvratu manželství. Kvalifikovaný rozvrat manželství poté ve zkratce znamená, že manželství je hluboce, trvale a nenapravitelně rozvráceno, kdy nelze očekávat jeho obnovení. Tyto kritéria v praxi nejčastěji znamenají, že manželé spolu nežití, nesdílí společnou domácnost, nepečují o sebe, netráví společně čas, nenakládají společně s finančními prostředky, nemají vůli napravit rozvrat apod.
Obsah článku:
- Nezletilé děti a sporný rozvod
- Kam návrh podat a jak má vypadat?
- Jak má vypadat žádost o rozvod formulář / žádost o rozvod vzor / žádost o rozvod tiskopis?
- Jak bude vypadat řízení před soudem?
Nezletilé děti a sporný rozvod
Nadto Vás upozorňujeme, že pokud máte s manželem či manželkou společné nezletilé děti, musí před rozvodem proběhnout soudní řízení o dětech. Soud totiž manželství ze zákona nerozvede do doby rozhodnutí o poměrech dítěte v době po rozvodu manželství. Jediná cesta, jak dosáhnout rozhodnutí o poměrech dítěte v době po rozvodu manželství vede přes soudní řízení.
Musíte se tedy obrátit na soud. Příslušný soud rozhoduje na základě návrhu, který podává vždy jeden z rodičů, popřípadě oba. Příslušnost soudu určuje bydliště dítěte. Návrh tedy rodič doručuje soudu, v jehož okrese má dítě bydliště. Samotný návrh je vhodné podat před návrhem na zahájení řízení o rozvod, případně současně s ním. Následně soud přeruší řízení o rozvod, dokud nebude o úpravě poměrů nezletilých dětí rozhodnuto.
Dohoda
Dále se věnujte otázce, zda se s manželem či manželkou dokážete dohodnout. Pokud totiž podáte návrh na sporný rozvod, máte dvě možnosti. První představuje situaci, kdy manželé jsou schopni se dohodnou na záležitostech týkajících dětí. V tomto okamžiku můžou rodiče uzavřít dohodu o úpravě poměrů k nezletilému dítěti po rozvodu a projít řízením před soudem v ideálním případě lehce.
Bez dohody
Druhou situací je však stav, kdy se rodiče ať už v důsledku rozvodu či jiných okolností nejsou schopni či ochotni na péči a výživném u dítěte dohodnout. V těchto případech budou rodiče v řízení před soudem vedeni k uzavření dohody, u mnohých soudů i předem danými postupy. Pokud se však rodiče stále nedohodnou na otázkách péče, styku a výživného, musí se připravit na náročné jednání. Soud totiž bude zjišťovat nejlepší zájem dítěte. Často soud nařídí posudky od psychologů, lékařů, vyžádá si zprávy ze školy, zjistí názor dítěte apod. Abychom Vám co nejvíce usnadnili Vaši nelehkou situaci, nabízíme Vám rovněž zdarma potřebné formuláře k vyplnění. K podrobnostem Vás odkazujeme na články v sekci nezletilé dítě, kde se dozvíte vše potřebné. Rovněž v této sekci naleznete potřebné formuláře zcela zdarma
Kam návrh podat a jak má vypadat?
Žádost o rozvod se podává v písemné formě k okresnímu soudu, v jehož obvodu měli manželé své poslední společné bydliště, pokud v tomto bydlišti jeden z manželů stále bydlí. Pokud manželé oba opustili společné bydliště, žádost o rozvod se podává k okresnímu soudu manžela či manželky, proti kterému návrh směřuje. Pokud ani tato podmínka není naplněna, žádost o rozvod podáváte k okresnímu soudu, v jehož obvodu máte bydliště sám jako navrhovatel.
Za podání návrhu zaplatíte soudní poplatek ve výši 2.000,- Kč. Tento poplatek můžete zaplatit pomocí kolků, které zakoupíte na pobočce České pošty nebo jednoduše převodem na bankovní účet soudu.
Jak má vypadat žádost o rozvod formulář / žádost o rozvod vzor / žádost o rozvod tiskopis?
Návrh musí konkrétně minimálně obsahovat:
- název a adresu soudu, kterému návrh zasíláte
- označení „Návrh na rozvod manželství“
- informaci o tom, kdo návrh podává
- jména, příjmení a bydliště manželů, jejich rodná čísla, popřípadě také obdobné informace o jejich zástupcích
- údaje, kdy a kde jste uzavřeli manželství
- pokud máte společné nezletilé děti, jejich jména a datum narození
- popis skutečností, které Vás k návrhu na rozvod vedou
- případně důkazy, o které se coby navrhovatel opíráte
- datum
- Váš podpis.
K návrhu musíte připojit ověřenou kopii oddacího listu, rodné listy nezletilých dětí, soudně schválenou dohodu o poměrech dítěte po rozvodu, rozsudek o poměrech dítěte po rozvodu, případně soudu sdělíte, že současně v návrhem na rozvod podáváte návrh na úpravu poměrů k nezletilému dítěti.
Jelikož Vám chceme Váš rozvod usnadnit co nejvíce, naleznete na našich stránkách návrh, který můžete pro tyto účely využít. Pokud si poté s vyplněním návrhu nebudete jistí, můžete využít jednu z našich služeb rozvodového právníka.
Jak bude vypadat řízení před soudem?
Poté, co podáte žádost o rozvod, soud nařídí jednání ve věci. O rozvodu jako takovém bude běžně rozhodnuto v rámci jednoho řízení, nicméně je potřeba se připravit na to, že soud bude zajímat, co vedlo k rozvratu manželství. Pokud příčinu rozvodu shledá např. v mimomanželském poměru manžela či manželky, bude v rozsudku o rozvodu znít, že příčinou byl tento poměr. Tento aspekt poté může hrát roli při vypořádání společného jmění manželů.
K vypořádání společného jmění manželů Vás poté odkazujeme na sekci majetkové vyrovnání, kde se dozvíte veškeré potřebné informace. Jen pro úplnost však uvádíme, že pokud s manželem či manželkou neuzavřete dohodu o vypořádání společného jmění manželů a podáte žádost o rozvod, soud nevypořádá společné jmění manželů. Musíte se tak obrátit na soud s žalobou na vypořádání společného jmění manželů. V tomto okamžiku však bude namístě, pokud nebudete mít právní zastoupení, najít si rozvodového právníka.
Pokud neuzavřete s manželkou či manželem dohodu nebo nepodáte žalobu na vypořádání do tří let od rozvodu, uplatní se domněnka vypořádání. Konkrétně hmotné věci movité zůstanou ve vlastnictví toho, kdo pro je užívá jako vlastník, ostatní hmotné věci movité, nemovité budou v podílovém spoluvlastnictví obou bývalých manželů, kdy podíly obou manželů budou stejné a ostatní majetková práva, pohledávky a dluhy budou náležet společně obou s tím, že podíly budou stejné.
Pokud potřebujete pomoc, neváhejte využít služeb našeho rozvodového právníka.
Ke stažení jsme pro Vás připravili následující formuláře: